Wysprzątali wąwóz, naprawili ścieżki. Mieszkańcy pytają – dlaczego znowu piaskiem?
WODZISŁAW ŚL. Postanowiliśmy wrócić do tematu ścieżek spacerowych na terenach zielonych pomiędzy osiedlem Wojska Polskiego, a Tysiąclecia (wąwóz) w Wodzisławiu Śląskim. Po tym, jak ścieżki zostały naprawione piaskiem, w sieci zawrzało. Przypominamy jednak, że... tak miało być.
O sprawie pisaliśmy już w czerwcu ubiegłego roku, gdy na skrzynkę mailową naszej redakcji zaczęły przychodzić pierwsze powiadomienia mieszkańców o zniszczonych ścieżkach w wąwozie. Powodem były ulewne deszcze, które przeszły wówczas nad miastem. Rwące potoki wypłukały w ścieżkach głębokie koryta. Z naprawą zwlekano, bo jak poinformował nas wówczas wodzisławski magistrat, pracownicy SKM czekali na ustabilizowanie się pogody. Do tego doszła sytuacja związana z koronawirusem. Pytaliśmy także, czy przy naprawie ścieżek zastosowane będą inne materiały. Już wtedy padła odpowiedź, że nie. – Biorąc pod uwagę trwałość projektu, jaka obowiązuje dla zadania rewitalizacji terenów zieleni na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego, nie będą zastosowane inne rozwiązania – czytamy w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od Mateusza Jamioły z Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury w lipcu ubiegłego roku.
Na wiosnę tego roku w wąwozie pojawili się pracownicy SKM, którzy rozpoczęli porządki: grabienie, formowanie krzewów, doświetlanie roślin. Uzbierano także około 20 dużych worków śmieci. O pracach na tym terenie SKM informował na swoim Facebooku. Naprawiono też ścieżki. Piaskiem.
Dopytaliśmy w wodzisławskim magistracie czy w najbliższym czasie coś się zmieni. Jak potwierdza Hanna Szafrańska z Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych, okres trwałości projektu "Rozwój terenów zieleni w Wodzisławiu Śląskim" kończy się w listopadzie 2025 roku. Do tej pory należy zachować w niezmienionej formie i wymiarze efekty projektu – poinformowała nas Klaudia Bartkowiak z Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury. Ustalono ponadto, że na wiosnę, kiedy pozwoli na to pogoda, zostanie zwołany przegląd gwarancyjny (pozimowy) z udziałem wykonawców i służb mających bieżące utrzymanie ścieżek w swoich kompetencjach. Wtedy zostaną podjęte stosowne decyzje.
AgaKa