Co zrobić ze zlikwidowaną interną?
Jest szansa, że w jednym z poszpitalnych obiektów powstanie placówka dla osób niepełnosprawnych
RYDUŁTOWY Kierownictwo powiatu wodzisławskiego ma plan na zagospodarowanie jednego z poszpitalnych obiektów w Rydułtowach. Miałyby tam funkcjonować Środowiskowy Dom Samopomocy typu D. Ośrodek przeznaczony byłby dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością sprzężoną. Temat omawiano podczas jednego ze styczniowych posiedzeń zarządu.
Pomoc dla osób niepełnosprawnych
Członek zarządu radna Krystyna Kuczera przekazała, że w ramach programu wsparcia rodzin "Za życiem" jest możliwość pozyskania w bieżącym roku środków na standaryzację istniejących środowiskowych domów samopomocy, tworzenie nowych tego typu placówek, jak również dostosowanie i rozszerzenie działalności nowo powstających oraz tych istniejących dla uczestników ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zwróciła uwagę, że w styczniu 2022 r. kończy się program "Pokonajmy samotność", jak również osoby, które już nie spełniają warunków uczestnictwa w programie „Rehabilitacja 25 plus” zostaną bez wsparcia. – Istotne jest to, aby zabezpieczyć w naszym powiecie miejsca dla osób z takimi ciężkimi niepełnosprawnościami – podkreśliła Krystyna Kuczera podczas posiedzenia. Członek zarządu Kornelia Newy zwróciła uwagę, że dla mieszkańców Radlina, Rydułtów i Pszowa obecnie funkcjonujące ośrodki wsparcia (w Wodzisławiu Śl. oraz Połomi) są znacznie od nich oddalone, wobec tego uruchomienie ośrodka w Rydułtowach pozwoliłoby zapełnić tą „białą plamę” dla mieszkańców tej części powiatu.
Zagospodarują poszpitalny budynek
Radna Kuczera zaproponowała, aby ośrodek ulokować na I poziomie budynku byłego Oddziału Chorób Wewnętrznych w Rydułtowach. Przypomnijmy, że wcześniej kierownictwo powiatu zamierzało tam utworzyć centrum opiekuńczo-mieszkalne. Powiat nie otrzymał jednak na jego powstanie środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak zauważyła Kuczera, w zaistniałej sytuacji projekt dotyczący centrum opiekuńczo-mieszkalnego trzeba nieco zmienić. – Nie oznacza to zawieszenia planów w zakresie utworzenia tego centrum, gdyż w przypadku jeśli tylko będzie możliwość złożenia wniosku w tym zakresie, to ponownie taki wniosek zostanie złożony, z tym że wówczas centrum takie utworzone zostanie na kolejnym piętrze budynku byłego Oddziału Chorób Wewnętrznych. Jest to rozwiązanie idące nie tylko w kierunku zabezpieczenia miejsc dla osób niepełnosprawnych, ale również wykorzystania potencjału lokalowego, jaki jest w szpitalu w Rydułtowach – mówiła.
Szpitale powiatowe trafią pod skrzydła wojewodów
Wicestarosta Tadeusz Skatuła wyraził wątpliwość, czy otrzymanie dofinansowania na obie placówki – czyli na Środowiskowy Dom Samopomocy typu D oraz centrum opiekuńczo-mieszkalne – nie spowoduje zakłóceń poprzez tworzenie nowego ośrodka na piętrze podczas funkcjonowania innego na parterze. – Mogą wystąpić także inne problemy, jeżeli sprawdzi się to, o czym ostatnio jest głośno, tzn. restrukturyzacja służby zdrowia, co potwierdzali wszyscy starostowie na ostatnim konwencie, jak również parlamentarzyści, którzy mówią, że najprawdopodobniej w połowie roku pojawią się uregulowania prawne w zakresie przekazywania szpitali powiatowych do urzędów wojewódzkich. To na pewno skomplikuje omawiane zamierzenia – mówił Tadeusz Skatuła. Dodał, że jednak na obecnym etapie chodzi jedynie o wyrażenie woli utworzenia placówki, więc warto podjąć działania w tym kierunku i skorzystać z okazji, która się nadarzyła. – Skoro jest możliwość wystąpienia o środki na utworzenie Domu Samopomocy, to należy podjąć starania w tym kierunku, a w razie ewentualnych zmian, wówczas reagować i podjąć dalsze działania – stwierdziła Krystyna Kuczera.
Dotacja z budżetu państwa
Członkowie zarządy po przeanalizowaniu tematu nie wnieśli uwag i jednogłośnie wyrazili wolę utworzenia przez powiat wodzisławski Środowiskowego Domu Samopomocy typu D w ramach rozwoju sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w związku z realizacją kompleksowego programu wsparcia rodzin „Za życiem”. W tej chwili urzędnicy przygotowują niezbędne informacje i dane, nie tylko pod względem kadry, czy też wyposażenia, ale również co do uczestników zajęć w tej placówce. Krystyna Kuczera podczas styczniowego posiedzenia zarządu zauważyła, że szacunkowo na utworzenie placówki powiat wodzisławski może otrzymać nawet 1,8 mln zł. Podkreśliła, że zarówno dostosowanie i przygotowanie ośrodka jak również bieżąca jego działalność w całości są pokrywane z budżetu państwa.(juk)