Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1045) Data wydania: 01.12.20
Czytaj e-gazetę

Wodzisławski Program Ochrony Środowiska w pigułce

WODZISŁAW ŚL. W trakcie listopadowych posiedzeń wodzisławscy radni pochylali się nad raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska za lata 2018 – 2019. „Analizując stan środowiska na terenie miasta na przestrzeni ostatnich dwóch lat można stwierdzić, iż uległ on poprawie” czytamy w 65-stronicowym dokumencie autorstwa firmy Eko-Geo Glob. Oto najciekawsze informacje, jakie zostały w nim zawarte.

Kontrole kotłowni

Wśród działania na rzecz poprawy jakości powietrza prowadzono na terenie miasta kontrole przydomowych kotłowni. Straż Miejska prowadziła działania pod kątem nielegalnego spalania odpadów. W ostatnich latach odbyto kolejno: w 2017 – 1573 kontroli, przyznano 2 pouczenia i 15 mandatów; w 2018 r. – 934 kontroli, przyznano 2 pouczenia i 19 mandatów, z kolei w 2019 r. przeprowadzono 841 kontroli, wydano 7 pouczeń i 25 mandatów. „W odniesieniu do roku 2017 i 2018 nastąpiła poprawa jakości powietrza na terenie miasta” ocenili autorzy raportu.

Wymiana starych kopciuchów

Mieszkańcy Wodzisławia Śl. mieli możliwość skorzystania z dotacji na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. W efekcie z budżetu miasta oraz z wykorzystaniem środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach: w 2017 r. zmodernizowano 155 kotłowni, w 2018 r. – 180, a w 2019 – 293. Wodzisławianie mogli także skorzystać z dofinansowań subregionalnych. W ubiegłym roku: z projektu pn. „Łączymy z energią” zostało zakwalifikowanych do otrzymania grantów 141 osób, a w ramach projektu pn. „Gminy z dobrą energią” zakwalifikowano 37 wniosków.

Odgłosy pociągów

Miasto jest m.in. narażone na emisję hałasu z transportu kolejowego. W 2017 r. badaniami pod względem oceny uciążliwości hałasowych objęta była linia kolejowa nr 158 na odcinkach przebiegających przez Wodzisław Śl. oraz gminę Gorzyce. Pomiary w rejonie tej linii nie wykazały przekroczeń standardów akustycznych między godz. 6.00 a 22.00, natomiast w porze nocy (między godz. 22.00 a 6.00) stwierdzono przekroczenia poziomu dopuszczalnego w punkcie przy ul. Kopernika o 5,7 dB oraz w punkcie przy ul. Marklowickiej o 2,1 dB. Jak zauważono w dokumencie, szczególnie uciążliwe jest stosowanie przez maszynistów sygnałów dźwiękowych w godzinach nocnych.

Pola elektromagnetyczne

Źródłem pól elektromagnetycznych na terenie miasta są linie elektryczne i urządzenia elektroenergetyczne średniego i niskiego napięcia, a także stacje bazowe telefonii komórkowej. Tych drugich w Wodzisławiu Śl. jest 32. Pomiary promieniowania elektromagnetycznego na trenie miasta prowadzone były ostatni raz w 2018 r., wcześniej odbyły się w 2015 r. W 2015 r. średnie natężenie pola elektrycznego wyniosło 0,54 V/m, a trzy lata później – 0,84 V/m. „Na terenie miasta Wodzisławia Śl. jak i całego województwa śląskiego brak jest realnego zagrożenia nadmiernym poziomem pól elektromagnetycznych” czytamy w raporcie.

Powodzie i podtopienia

Okazuje się, że miasto mimo licznych cieków, leży na terenach ubogich w zasoby wodne, głównie ze względu na położenie w strefie wododziału między Odrą a Wisłą. Istniejące zasoby wodne są dość poważnie zdegradowane, gdyż w wyniku eksploatacji górniczej naruszono wody podziemne, a powierzchniowe zostały zanieczyszczone ściekami przemysłowymi oraz komunalnymi. Zagrożenie powodziowe występuje w obrębie rzeki Leśnica. Jest jednak niskie, ponieważ wynosi zaledwie 0,2%. Oznacza to, że powódź może wystąpić raz na 500 lat. Wodzisław Śl. jest jednak potencjalnie zagrożony okalnymi podtopieniami wywołanymi nawalnym deszczem.

Sieć wodno-kanalizacyjna

Jak ocenili autorzy raportu, sieć wodno-kanalizacyjna na terenie miasta jest bardzo dobrze rozwinięta. W zeszłym roku: z sieci wodociągowej korzystało 100% mieszkańców, a z sieci kanalizacyjnej – 85%. Zużycie wody na jednego mieszkańca w 2018 r. wynosiło 29,8 m3, a w 2019 r. – 30,1 m3. Długość czynnej sieci kanalizacyjnej wzrosła z 167,7 km w 2018 r. na 182,6 km w roku ubiegłym. Przyłącza prowadzące do budynków mieszkalnych i zbiorowego zamieszkania również uległy wzrostowi. Z 3312 sztuk w 2018 r. na 3512 sztuk w roku 2019 r. Do 31 maja 2020 r. zewidencjonowano 2511 bezodpływowych zbiorników oraz 171 przydomowych oczyszczalnie ścieków.

Gleba

W strukturze użytkowania powierzchni Wodzisławia Śl. dominują użytki rolne, które stanowią 60% powierzchni miasta. Grunty zabudowane i zurbanizowane zajmują około 20%, natomiast lasy oraz grunty zadrzewione 11%. W strukturze użytków rolnych dominują grunty orne, które stanowią 75% powierzchni użytków rolnych. 12% stanowią łąki, natomiast 6% pastwiska. Dotychczas nie stwierdzono na terenie miasta zanieczyszczenia lub skażenia gleb substancjami, które mogły doprowadzić do degradacji pokrywy glebowej lub powstania zagrożenia dla biosfery.

Śmieci

Na terenie Wodzisławia Śl. funkcjonuje Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zlokalizowany przy ul. Marklowickiej. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie, corocznie wzrasta liczba zebranych odpadów w PSZOK-u. W 2017 r. odebrano 905 Mg odpadów, w 2018 r. – 1 009 Mg, a w 2019 r. już 1 371 Mg. Spada jednak liczba odpadów komunalnych odbieranych bezpośrednio od mieszkańców. W 2017 r. odebrano 21 786 Mg, w 2018 r. – 19 166 Mg, a w 2019 r. 16 831 Mg.

Dzikie wysypiska

W 2018 r. zlikwidowano z terenu miasta 16 dzikich wysypisk śmieci, co przełożyło się na 1,5 ton śmieci. W 2019 r. zlikwidowano 18 dzikich wysypisk śmieci, co przełożyło się na 1 tonę śmieci.

Likwidacja wyrobów azbestowych

Wodzisław Śl. posiada opracowany program usuwania wyrobów zawierających azbest wraz ze szczegółową inwentaryzacją. W roku 2018 z terenu miasta usunięto 20,87 ton azbestu, a w roku biegłym – 21,98 ton. Do unieszkodliwienia zostało jeszcze nieco ponad 1200 ton.(juk)