Chcą zachęcić mieszkańców do segregacji śmieci
Mieszkańców Wodzisławia Śl. czekają zmiany zasad odbioru śmieci. Radni już je uchwalili, ale obowiązywać zaczną od nowego roku.
WODZISŁAW ŚL. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Wodzisławiu Śl. został przyjęty nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, a także dwie uchwały: w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne oraz w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Co to oznacza? W dużym uogólnieniu to, że wodzisławscy radni przyjęli nowe zasady dla systemu śmieciowego w mieście. Mają one obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Prawdopodobnie od tego momentu będzie też obowiązywać nowa stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów, ale jej wysokość dopiero poznamy. Obecnie wynosi ona 26,10 zł od osoby na miesiąc (zbiórka selektywna).
Nowe pojemności worków i pojemników
W efekcie wprowadzonych zmian w zabudowie jednorodzinnej miasto wyposaży nieruchomości w worki lub pojemniki z przeznaczeniem na odpady zbierane selektywnie, czyli na: papier (1 worek 120 l na miesiąc), szkło (1 worek 80 l na miesiąc), tworzywa sztuczne, metal i opakowania wielomateriałowe (2 worki 120 l na miesiąc), bioodpady (1 pojemnik 240 l). – Właściciele nieruchomości, którzy zostaną zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi deklarujących posiadanie na nieruchomości kompostownika przydomowego i kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w tym kompostowniku nie będzie dostarczany pojemnik na ten odpad – informuje Weronika Hołomek, kierownik wydziału gospodarki komunalnej w wodzisławskim magistracie.
Zachęta do zbiórki selektywnej
Odbiór odpadów komunalnych również ulegnie zmianie. W zabudowie wielolokalowej śmieci zmieszane będą odbierane 2 razy w tygodniu. Aktualnie są one odbierane 3 razy w tygodniu. Również śmieci zbierane w systemie selektywnym będą obierane 2 razy w tygodniu. – Powyższa zmiana ma na celu zachęcenie mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów – tłumaczy kierownik Hołomek.
Zmiany dotyczą również przyjmowania odpadów komunalnych w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Od nowego roku odpady budowlane i rozbiórkowe odbierane będą w ilości: 800 kg na 3 lata na nieruchomość lub lokal mieszkalny. Aktualnie można oddawać 500 kg na rok na nieruchomość lub lokal mieszkalny. Uszczegółowiono także zapisy odnoszące się do zużytych opono, które będą odbierane jak dotychczas – w ilości 8 opon na nieruchomość, ale również na lokal mieszkalny.
Nieruchomości niezamieszkałe w systemie
W efekcie podjętych przez radnych zmian właściciele niezamieszkałych nieruchomości, na których powstają odpady komunalne, zostaną objęci miejskim systemem. Będą to właściciele nieruchomości, na których znajdują się: targowiska, ogródki działkowe, cmentarze, garaże wolnostojące i kompleksy garaży, tereny zajęte pod prowadzenie działalności sportowej oraz nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Ponadto opłata będzie dotyczyć również właścicieli sklepów spożywczych, przemysłowych oraz zakładów produkcyjnych o powierzchni użytkowej większej niż 800 m2 (z wyjątkiem nieruchomości, których właścicielem jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa albo dla których obowiązki właściciela nieruchomości obciążają te dwa podmioty).
Właściciele garaży z podwójną opłatą?
Nie wszystkim radnym nowe zasady odpowiadały w stu procentach. Swoimi wątpliwościami dzielili się na sesji i podczas komisji. Przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak pytał, czy miasto nie obawia się włączyć do miejskiego systemu właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, ponieważ w każdej chwili będą oni mogli wystąpić z niego. – Takie ryzyko zawsze istnieje – mówiła Weronika Hołomek podkreślając, że takie rozwiązanie pozwoli na m.in. uszczelnienie systemu oraz eliminacje podrzucania odpadów przez przedsiębiorców. Przewodniczący Szwagrzak oraz radny Łukasz Chrząszcz pytali również o kwestie garaży, których właściciele również mają zostać objęci opłatą. – Jeżeli ktoś mieszka w bloku i ma garaż będzie płacił dwie opłaty? – dopytywali. Zastępca prezydenta Wojciech Krzyżek tłumaczył, że jeżeli właściciel garaży będzie chciał mieć przy nim pojemnik na opady, to tylko wówczas dodatkowa opłata będzie go obowiązywała. Z kolei radny Mariusz Blazy pytał, na jakim poziomie będzie się plasować ulga dla mieszkańców, którzy zdecydują się na kompostownik. Zastępca prezydenta nie podał jednak żadnej kwoty tłumacząc, że nie robiono jeszcze takich analiz.(juk)