Fiasko rozmów z związkowcami w JSW. Jest spór zbiorowy
REGION Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej spotkał się z przedstawicielami reprezentatywnych organizacji związkowych działających w Spółce (Solidarnością, Kadrą oraz Federacją Związków Zawodowych Górników JSW). Niestety negocjacje dotyczące podwyżek nie przyniosły na razie porozumienia.
– Rozmawialiśmy na temat polityki płacowej JSW w 2020 roku – powiedział Artur Wojtków, wiceprezes zarządu JSW SA do spraw pracy i polityki socjalnej. Przygotowania do spotkania rozpoczęły się zaraz po tym, jak reprezentatywne organizacje związkowe wystąpiły do zarządu z żądaniem rozpoczęcia rozmów na temat płac. Przypomnijmy, że związki z początkiem marca wystosowały pismo do zarządu w sprawie podwyżek. – W czasie rozmów 4 marca analizowaliśmy możliwości finansowe spółki – powiedział Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW SA.
– Rozmowy są trudne. Spółka wciąż odczuwa skutki spowolnienia na rynku węgla koksowego i koksu. Poinformowaliśmy o tym stronę społeczną – powiedział Radosław Załoziński, wiceprezes do spraw ekonomicznych JSW SA. –Rozmawiamy, ponieważ chcemy znaleźć rozwiązanie korzystne dla załogi i bezpieczne dla spółki. Reprezentatywne Organizacje Związkowe są trudnym ale rozsądnym partnerem – podkreślił wiceprezes Załoziński.
Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" wystosowali do prezesa JSW Włodzimierza Hereźniaka pismo w sprawie wszczęcia sporu zbiorowego. Związkowcy żądają 8 proc. podwyżki od 1 stycznia 2020 roku. - Niniejsze pismo należy traktować jako rozpoczęcie sporu zbiorowego zgodnie z art. 7. ust. 1. ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Wnioskodawca oczekuje spełnienia powyższych żądań w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego wniosku - piszą związkowcy w piśmie przesłanym do prezesa JSW. Informują również, że na pracodawcy ciąży obowiązek niezwłocznego wszczęcia rokowań z podmiotem zgłaszającym spór zbiorowy oraz powiadomienie Okręgowego Inspektora Pracy. Wniosek został złożony w JSW 10 marca.(ska)