Niecodzienna wystawa poświęcona historii Biblii
W jaki sposób i w jakiej formie Biblia dotarła do naszych czasów zanim została oprawiona w okładki i ustawiona na półkach w domowych biblioteczkach? Na te i inne pytania odpowie wyjątkowa wystawa przedstawiająca historię powstania Pisma Świętego.
RADLIN Pochodząca z XVI wieku księga z komentarzem do Wulgaty Erazma z Rotterdamu oraz repliki i reprodukcje tabliczek kamiennych i skór zwierzęcych z Pismem Świętym - m.in. takie eksponaty można oglądać na wystawie „Historia Biblii” w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie.
Ciekawe eksponaty
– Można dotykać wszystkich książek, pergaminów i papirusów, można wziąć do ręki 13-kilogramowe woluminy oraz zwoje ze skór zapisane w języku hebrajskim. Są również repliki dzbanów, w których zostały przechowane do naszych czasów owe zwoje - zapowiadają organizatorzy. Zainteresowani będą mogli zatrzymać się nad słowem zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych na papirusie i pergaminach. Zobaczą również pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana Biblia. Ponadto będą dostępne faksymile i reprinty pierwszych jej wydań.
Do kiedy można oglądać?
Jak mówią organizatorzy wystawy, ma ona na celu zetknięcie zwiedzających z procesem powstawania pism oraz zaznajomienie ich z żywym słowem. Jest również interaktywnym sposobem zapoznania ich z historią powstania Pisma Świętego. „Historia Biblii” jest dostępna w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie do 6 września. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku indywidualnie lub grupowo z przewodnikiem. Wejścia grupowe odbywają się codziennie o godz. 17.00 i 18.00. Wstęp jest bezpłatny. oprac. (juk)