Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Dlaczego czerwiec nie jest dobrym miesiącem do przejścia na emeryturę?
Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc do przejścia na emeryturę. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Nie jest tajemnicą, że im dłużej pracujemy, tym nasze świadczenie jest wyższe. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast warto mieć również tę świadomość, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym przechodzimy na emeryturę. Niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego. Są dwa rodzaje waloryzacji: roczna oraz kwartalna. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych, natomiast osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, jedynie do waloryzacji rocznej. Oznacza to, że takie świadczenie może być mniej korzystne. Jednak w celu uzyskania wyjaśnień w swojej indywidualnej sprawie zapraszamy do skorzystania z porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu. Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. stare emerytury) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym zmienia się kwota bazowa.
Prze 5 lat byłem zatrudniony w pełnym wymiarze na stanowisku Inspektora Technicznego Kontroli jakości węgla pod ziemią. Jaki jest dla tego stanowiska limit miesięcznych zjazdów .Chciałbym również zapytać czy z kilku lat pracy można wybrać poszczególne miesiące z wymaganą ilością zjazdów i w ten sposób np. z trzech lat uzyskać pełne dwa lata stanowiące bazę do wcześniejszej emerytury z uwagi na pracę pod ziemią.
ZUS nie jest właściwy do określania limitu zjazdów pod ziemię dla poszczególnych stanowisk pracy. Na podstawie przedstawionego do wniosku emerytalnego wykazu zjazdów pod ziemię, w niektórych przypadkach dokonuje natomiast oceny poszczególnych miesięcy pracy, w celu zakwalifikowania danego miesiąca pracy do pracy górniczej. Może zatem zdarzyć się, że z okresu np. trzech lat, ZUS zaliczy tylko 2 lata pracy górniczej, bowiem uwzględni tylko te miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę dniówek roboczych pod ziemią. W przypadku kwalifikacji okresu pracy górniczej na postawie miesięcznego wykazu zjazdów pod ziemię, zalicza się miesiące z połową dniówek roboczych przepracowanych pod ziemią.
Przepracowałem 18 lat w kopalni na powierzchni jako inspektor. Następnie zostałem zatrudniony na dole na stanowisku, które jest zaliczone do pracy górniczej. Czy mam szansę na emeryturę górniczą?
Aby uzyskać prawo do emerytury górniczej, należy udowodnić wymagany w ustawie emerytalnej okres pracy górniczej lub pracy górniczej połączonej z okresem pracy równorzędnej z pracą górniczą i ukończyć określony wiek. Zbyt późne rozpoczęcie wykonywania pracy górniczej może skutkować tym, że do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, ubezpieczony nie wypracuje wymaganych 25 lat pracy górniczej. Niemniej jednak warto złożyć wniosek o ustalenie prawa do emerytury górniczej. ZUS wyda wówczas decyzję, w której będzie podany okres pracy górniczej, jaki brakuje do nabycia prawa do emerytury górniczej.