Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (970) Data wydania: 18.06.19
Czytaj e-gazetę

Ekshumowali szczątki niemieckich żołnierzy

Fundacja specjalizująca się w odkrywaniu niemieckich grobów wojennych w Polsce ekshumowała szczątki żołnierzy spoczywających w Marklowicach. - Widziałem kości, czaszki i naboje do karabinów - mówi nam świadek ekshumacji.

MARKLOWICE Przy ul. Kilińskiego w Marklowicach na skraju lasu od prawie 75 lat znajdowała się bezimienna mogiła. Zadbana, udekorowana kwiatami i często z palącym się zniczem. Spoczywali w niej niemieccy żołnierze. 29 maja fundacja Pamięć, działająca na zlecenie Landowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel, ekshumowała szczątki wojaków.

Kości, czaszki i naboje

Jedna z katowickich firm prace ekshumacyjne rozpoczęła 29 maja około południa. Świadkiem tych wydarzeń był marklowiczanin Bogusław Herman. - Przejeżdżałem akurat tamtędy i zauważyłem, że coś się dzieje wokół grobu. Był samochód, koparka i kilku mężczyzn - relacjonuje. - Podszedłem do nich, żeby zapytać, o co chodzi - dodaje. Wówczas dowiedział się, że firma na zlecenie fundacji Pamięć dokonuje ekshumacji ciał pochowanych tam niemieckich żołnierzy. Pan Bogusław był obecny, kiedy szczątki zostały odkopane. - Widziałem kości tych wojaków, ich czaszki i żuchwy. Były tam też naboje do karabinów - mówi nam. Dodaje, że firma ze starannością wykonywała swoją pracę. Kości i pozostałości po żołnierzach wkładała do specjalnych skrzyń. - Kiedy wszystko już zostało odkopane, koparką zasypali już pusty grób - mówi marklowiczanin.

Szczątki trafią do Siemianowic Śląskich

Udało nam się skontaktować z Izą Gruszką, prezes fundacji Pamięć. Jak wyjaśnia, o lokalizacji grobu poinformowała ich osoba prywatna, prawdopodobnie mieszkaniec Marklowic. - Przed rozpoczęciem prac ekshumacyjnych przeprowadzamy wizję, aby w jak największym procencie potwierdzić, że w danym grobie znajdują się szczątki ciał żołnierzy niemieckich. Tak było i tym razem - mówi pani prezes. - W wyniki ekshumacji odnaleziono szczątki pięciu mężczyzn. Nie było przy nich nieśmiertelników, czyli płytek służących do identyfikacji żołnierzy. Dlatego proces dochodzeniowy kim byli polegli będzie trudny. Może on trwać nawet kilka lat - dodaje. Odkopane szczątki żołnierzy trafią na niemiecki cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich.

Prezes Gruszka tłumaczy nam, że Fundacja zajmuje się odnajdywaniem, ekshumacją i opieką mogił niemieckich żołnierzy z II wojny światowej. Jej działalność jest prowadzona na terenie całej Europy. Procesy ekshumacyjne wszczyna przede wszystkim na podstawie zgłoszeń np. urzędów miast i gmin oraz samych mieszkańców. Zewzolenia na prowadzone prace udziela im Instytut Pamięci Narodowej. - Nasza działalność ma na celu przede wszystkim uporządkowanie grobów poległych żołnierzy niemieckich, ponieważ znajdują się one czasem w różnych lokalizacjach. Ważne jest również to, aby rodziny poległych miały miejsce, gdzie mogą przyjść np. złożyć kwiaty - podkreśla.

Mieszkańcy zaskoczeni

Mogiła znajdująca się tuż przy marklowickim lesie była zadbana. - Wraz z siostrą dekorowałyśmy ją kwiatami i zapalałyśmy znicze, by pamięć o poległych trwała - mówi nam pani Jola, jedna z opiekunek grobu. Dodaje, że ze smutkiem przyjęła wiadomość o ekshumacji szczątków żołnierzy. - Przez wiele lat dbałam o ten grób, pilnowałam, by nikt go nie dewastował, nie niszczył. Trochę stało się to moim przyzwyczajenie - mówi nam. Przykro jest również z innego powodu. - Nikt nas nie poinformował, że szczątki zostaną odkopane i przewiezione gdzie indziej. Szkoda - zauważa pani Jola.

Kim byli żołnierze?

W bezimiennym grobie zostało pochowanych pięciu niemieckich żołnierzy. Zginęli oni w marcu 1945 r. kiedy to Wodzisław Śl. i tereny przyległe - w tym również Marklowice - okupowane przez Niemców, zostały zdobyte przez Armię Czerwoną. - Były to straszliwe i krwawe walki. Zginęło wielu żołnierzy, a także cywilów. Niezliczona ilość osób odniosła rany - wspomina Józef Porwoł w publikacji „Marklowice - historia i czasy najnowsze”. Poległych w walce wojaków grzebali sami żołnierze i miejscowa ludność. Tak prawdopodobnie również było w przypadku pięciu żołnierzy pochowanych na skraju marklowickiego lasu. (juk)