Kącik ZUS
Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jakie są korzyści z elektronicznej formy przechowywania akt dla mnie, jako pracodawcy, a jakie dla pracownika?
W przypadku pracodawcy chodzi przede wszystkim o mniejsze koszty przechowywania, łatwiejszy dostęp do dokumentacji w razie konieczności pozyskania jakieś jej części, szybsze opracowywanie dokumentów czy lepsza, bez względu na upływ czasu, jakość dokumentacji. Jeżeli chodzi o pracownika, to należy wymienić chociażby większe bezpieczeństwo danych, zwiększenie dostępności informacji niezbędnych do ustalenia emerytury lub renty przez ZUS oraz możliwość uzyskania kopii swojej dokumentacji w dobrej jakości w każdym momencie.
Od 1 marca zatrudniłem pracownika na 3 miesiące. Ile późnej muszę trzymać jego akta osobowe?
Od 1 stycznia 2019 r. dla wszystkich nowo zatrudnianych osób akta pracownicze jako pracodawca czy zleceniodawca będzie Pan przechowywał 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa - zlecenie. Dla pracowników, których zatrudnił Pan po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. można skrócić okres przechowywania akt z 50 do10 lat, ale tylko jeśli spełnione zostaną dodatkowe warunki, które wynikają z ustawy tj.: przekaże Pan do ZUS oświadczenie (ZUS OSW) oraz raport informacyjny (ZUS RIA). Natomiast akta pracowników/zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. przechowywać należy przez okres 50 lat.
Jak długo można otrzymywać zasiłek opiekuńczy? Non stop choruje mi dziecko, a do tego jeszcze moja mama, która jest już starszą osobą, podupada na zdrowiu. Obawiam się, że urlopu nie starczy, jak tak dalej sprawy się potoczą.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Pracując na umowę o pracę - to ubezpieczenie jest obowiązkowe. Zasiłek przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż przez:
• 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14,
• 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.
• 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat, albo dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu Twojego małżonka lub rodzica Twojego dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku (średniej z 12 miesięcy).