Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (951) Data wydania: 05.02.19
Czytaj e-gazetę

Naukowcy znaleźli niebezpieczne rośliny

Gmina Mszana jest jedyną gminą w Polsce, na terenie której zidentyfikowano wszystkie gatunki roślin inwazyjnych i która ma stworzony plan walki z nimi

MSZANA Plan powstał w ramach projektu Invaro, realizowanego przez Główny Instytut Górnictwa wspólnie z Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie i Wyższą Szkołą w Bańskiej.

Celem projektu była poprawa ochrony rodzimych ekosystemów na terenach transgranicznych oraz podniesienie świadomości mieszkańców i samorządów lokalnych związanych z występowaniem roślin inwazyjnych. Badania przeprowadzono na terenie dwóch gmin: Mszany w Polsce i Orlovej w Czechach. Ich wyniki zaprezentowano mszańskim radnym.

Na terenie gminy Mszana naukowcy zidentyfikowali kilkanaście gatunków roślin inwazyjnych, w większości niegroźnych dla człowieka, aczkolwiek wypierających rodzime gatunki. Wśród nich znajdują się m.in. dąb czerwony, klon jednolistny czy robinia akacjowa. Te akurat są mnie szkodliwe. Naukowcy wytypowali jednak sześć najbardziej dokuczliwych roślin inwazyjnych. Są to dwa gatunki nawłoci, dwa gatunki niecierpka, rdestowiec ostrokończysty i barszcz mantagezyjski. Ten ostatni to bliski krewny barszczu Sosnowskiego. Pochodzi z Kaukazu, jest niebezpieczny dla zdrowia. Kontakt z nim może powodować oparzenia skóry. Ponadto niektóre substancje zawarte w olejku eterycznym, jaki wydziela ta roślina mają właściwości rakotwórcze a także teratogenne, co oznacza, że mogą wpływać na powstanie wad genetycznych płodu. Naukowcy znaleźli stanowisko tej rośliny w Gogołowej, nieopodal boiska i placu zabaw. - Stanowisko zostało zlikwidowane, ale konieczny jest jego monitoring – powiedział Paweł Olszewski, który z ramienia GiG przedstawił mszańskim radnym efekty badań.

Kolejną rośliną sprawiającą spore kłopoty jest rdestowiec. Na terenie gminy nie jest go dużo, czym naukowcy byli zaskoczeni, bo jest to gatunek bardzo inwazyjny. Skoro jeszcze się nie rozplenił, to tym bardziej warto zwrócić na niego uwagę. - Rdestowiec jest katastrofą dla rodzimej roślinności dolin rzecznych, którą wypiera całkowicie – mówił Olszewski. Na ograniczenie rodzimej flory wpływają również wspomniane niecierpki i nawłocie.

Olszewski przekonywał, że skoro gmina w ramach projektu otrzymała za darmo plan działań, dotyczący walki z roślinami inwazyjnymi, to warto wprowadzić go w życie. Tym bardziej, że koszty na tym etapie są stosunkowo niskie. - Walka z barszczem na terenie gminy to koszt do 1000 zł – stwierdził Olszewski, przekonując, że warto te pieniądze zainwestować. - Są gminy, gdzie problem został zlekceważony. W gminie Łodygowice na Żywiecczyźnie nie wiedzą obecnie jak sobie poradzić z barszczem, bo tak się rozplenił – przestrzegł ekspert GiG-u. Wskazał sześć zadań jakie musiałby wykonać gmina, by ograniczyć występowanie roślin inwazyjnych. Cztery z nich polegają na mechanicznej likwidacji roślin inwazyjnych, kolejne na edukacji mieszkańców, młodzieży i turystów. Ostatnie na monitoringu stanowisk, na których wytępiono rośliny.

Wójt Mirosław Szymanek stwierdził, że trzeba będzie pochylić się nad realizacją planu. - Po pierwsze, żeby robota Instytutu, związana z opracowaniem planu nie poszła na marne. Po drugie po to, byśmy nie stworzyli sobie takiego problemu, jaki mają dziś w Łodygowicach – powiedział wójt Mszany. (art)