Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (948) Data wydania: 15.01.19
Czytaj e-gazetę

Dzika histeria o… dzika?

Jak kraj długi i szeroki przez media i portale społecznościowe przewijają się informacje o planowanej masowej zagładzie dzika, polegającej na odstrzeleniu ponad 200 tys. sztuk tego zwierzęcia łownego w najbliższym czasie z powodu afrykańskiego pomoru świń. Ile w nich prawdy? Myśliwi twierdzą, że niewiele.

REGION Pod Sejmem protestują przeciwnicy odstrzału, domagając się jego wstrzymania. Zbierane są podpisy przeciwników odstrzału pod petycją do ministra środowiska. Kilkuset naukowców podpisało się w tej sprawie pod listem do premiera. Wszyscy oni twierdzą, że w ramach sanitarnego odstrzału ma zostać zlikwidowanych ponad 200 tys. dzików, przez co populacja tego zwierzęcia w Polsce spadnie niemal do zera.

Sporo światła na sprawę rzuca oświadczenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, dotyczące masowego odstrzału dzików. Związek pisze w nim, że„...informacje pojawiające się ostatnio w mediach, mówiące o tym, że w ramach odstrzału sanitarnego w styczniu i lutym planowanych do odstrzału jest około 200 tys. dzików są nieprawdziwe”.

Masowy odstrzał w krótkim czasie nierealny

Jak pisze PZŁ odstrzał 200 tysięcy dzików w ciągu dwóch miesięcy jest niedopuszczalny. „Zarówno władze PZŁ, jak i sami myśliwi nigdy nie wyrażali zgody na tego typu działania, nigdy nie były one też planowane przez PZŁ, ani też organy Państwa”. PZŁ pisze też, że odstrzał 200 tysięcy dzików w dwa miesiące jest niemożliwy. Myśliwi niejednokrotnie podkreślają, że dzika bardzo trudno upolować, bo to niezwykle inteligentne zwierzę. Często polowania kończą się niczym. Potwierdzają to osoby, które brały udział w nagonkach. - Naganiałem liczącą kilkanaście osobników watahą na terenie polderu Buków. Strzelało do niej może z dwudziestu myśliwych. Wie pan ile upolowali dzików? Ani jednego – opowiada Marek Rybarz, radny powiatowy z Gorzyc. Między bajki można więc raczej włożyć, roztaczane przez ekologów i celebrytów wizje o szwadronach myśliwych, zachęconych pieniędzmi (650 zł za upolowaną samicę i 300 zł za odyńca lub warchlaka), masowo wybijających dziki.

90% planu

Tym bardziej, że PZŁ przypomina, iż w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. Związek zaplanował pozyskanie 185 tys. sztuk dzika na obszarze całej Polski. Do tej pory wykonano 90% tego planu. PZŁ przypomina zarazem, że w poprzednich sezonach łowieckich plany zakładały odstrzał grubo ponad 200 tys., a nawet 310 tys. dzików (sezon 2015/2016). Z jednej strony PZŁ deklaruje, że będzie współpracował z organami Państwa w zwalczaniu ASF, z drugiej wskazuje, że obecna populacja dzika jest już znacznie obniżona, co wskazuje na skuteczność dotychczasowych działań myśliwych.

Dzik jako gatunek ma się dobrze

Zdaniem rolników z naszego regionu, dzików jest jednak i tak za dużo, a ich liczba jest niedoszacowana. I wyrządzają spore szkody w uprawach rolnych. - Parlamentarzyści, ekolodzy, redaktorzy rwą szaty by tego dzika obronić. Przypuszczam, że nigdy nie byli na wsi, nie widzieli rolnika, jego pracy i jego strat, kiedy wataha dzików zbuchtuje mu całe pole. Jedyny sposób to drastyczna redukcja dzika, również sarny, która czyni spore szkody w oziminach – powiedział kilka dni temu w Gorzycach Grzegorz Dors, urzędnik wydziału terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Przypomina, że populacja dzika szybko się odradza. - Ociepla się klimat. Zimy są coraz krótsze, mniej mroźne, w związku z tym większa jest przeżywalność młodych i schorowanych osobników. Kiedyś była selekcja naturalna. Druga rzecz to gospodarka rolna. Zmieniła się struktura użytków rolnych. Do podstawowych czterech zbóż i roślin okopowych, doszły rośliny bardzo energetyczne, takie jak kukurydza. Przedłużony został łańcuch pokarmowy dla zwierzyny dzikiej, dzięki czemu w lepszym stanie dożywa zimy – wyjaśniał Dors. Przyznaje zarazem, że dzik wyrządza spore szkody, również przez to, że zmuszany jest do migracji, co wiąże się z kolei z przyrostem infrastruktury w ostatnich 30 latach, tak drogowej, jak i mieszkalnej.

Nie dla odstrzału ciężarnych loch

Ministerstwu środowiska i myśliwym zarzuca się, że chcą strzelać do ciężarnych loch. Do tych informacji odniosła się Naczelna Rada Łowiecka, która wspólnie z Zarządem Głównym PZŁ wyraziła „zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzika, poprzez strzelanie do ciężarnych o prowadzących potomstwo loch. Myśliwi w sposób poważny i profesjonalny traktują swoją rolę opiekunów ojczystej przyrody”. I jak podkreślają, kierują się kodeksem etycznym. A minister zarekomendował by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch, oraz prowadzących młode. (art)