Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (943) Data wydania: 11.12.18
Czytaj e-gazetę

Na wstępie Artur Marcisz Redaktor naczelny Nowin Wodzisławskich

Nasze drogie śmieci

Zastanawiam się, gdzie znajduje się nasza granica wytrzymałości, dotycząca opłaty śmieciowej. We Francji wystarczyły 4 eurocenty podwyżki paliw, by krajem wstrząsnęła fala barbarzyńskich protestów, które degradują wizerunek tego kraju. Tymczasem w naszym kraju stawki odbioru śmieci rosną co roku o kilka złotych! Absolutnie nie namawiam do dewastowania z tego powodu własnego kraju. Ktoś po prostu musi opanować galopujące wzrosty cen.

W Gorzycach zaproponowana stawka, której gmina nie wzięła przecież z sufitu, a po prostu przeliczyła na mieszkańca propozycję firmy komunalnej, wynosi 22,5 zł. Nie podejrzewam również, by firma wymyśliła cenę na kolanie. W innych gminach skala wzrostów jest niemal identyczna. Stąd coraz częściej słychać głosy, że władza centralna musi coś z tym problemem zrobić. Ta na razie zdaje się problemu nie dostrzegać.

Jest też druga strona medalu. Jako społeczeństwo produkujemy dużo śmieci. Nie miejsce tu pisać o konsumpcyjnym stylu życia, w którym kupuje się coraz więcej, i oczywiście wyrzuca coraz więcej. Ale przy rosnących stale stawkach za odbiór śmieci, coraz więcej osób uważa za absurdalne rozwiązanie polegającego na tym, że wszyscy płacimy tyle samo, nieważne czy oddaje się 50 kg śmieci miesięcznie czy 200 kg. Pachnie to zwykłą niesprawiedliwością. Dopóki stawki były stosunkowo niskie, takie głosy były rzadkie. Dziś słychać je coraz częściej.

Tyle, że autorzy obecnie funkcjonującego systemu i panujących w nim zasad odpowiedzą, że nie można uzależniać wysokości stawek od tego, kto ile śmieci oddaje. Dlaczego? Bo nagle się okaże się, że śmieci zamiast w kubłach lądują np. w przydrożnych rowach lub lasach. I koło się zamyka.

Nasza pomysłowość nie zna granic i dociskani po kieszeni ludzie prędzej czy później zaczną szukać sposobów zaoszczędzenia na opłacie. U nas wybuchu niezadowolenia takiego jak we Francji na szczęście raczej nie będzie. Zacznie się kombinowanie.