Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Czy to prawda, że od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy będą przechowywać dokumentację pracowniczą nowo zatrudnionych pracowników przez 10, a nie przez 50 lat?
Okres przechowywania dokumentacji zależy od daty zatrudnienia u pracodawcy. Jeśli zaczęliśmy u niego pracować przed 1 stycznia 1999 r., to nowe przepisy nas nie dotyczą. Pracodawca będzie przechowywać dokumentację przez 50 lat. Tak będzie również, gdy w dokumentacji są dane o okresach: pracy górniczej, pracy równorzędnej z pracą górniczą i o okresach zaliczanych do pracy górniczej. Pracodawca będzie musiał potwierdzić te dane, gdy będziemy się ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Jeśli natomiast zaczynamy pracować od stycznia 2019 r., to pracodawca będzie przechowywać Twoją dokumentację przez skrócony okres - przez 10 lat. Są jednak jeszcze dodatkowe warunki. Jeśli zaczęliśmy pracę między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., to nasz pracodawca decyduje, jak długo będzie przechowywać dokumentację - przez 10 czy przez 50 lat. Może przechowywać ją przez 10 lat, gdy spełni dodatkowe warunki. Powinien złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: oświadczenie o zamiarze przekazywania raportów informacyjnych (ZUS OSW), raport informacyjny (ZUS RIA). Celem uzyskania dodatkowych informacji odnośnie do zmian w przepisach dotyczących akt osobowych zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do korzystania ze szkoleń prowadzonych przez ekspertów ZUS. Zachęcam do odwiedzania strony internetowej zus.pl, gdzie w zakładce „Wydarzenia i szkolenia” śledzić można bieżące informacje w zakresie organizowanych szkoleń i konferencji.
Mam 59 lat, zostałam babcią i pomimo wcześniejszych planów, by dłużej popracować, chcę się zająć wnuczką. Stąd też moje pytanie czy muszę, jeszcze przed wnioskiem o emeryturę, zgłosić się do ZUS-u w sprawie kapitału początkowego? Co to jest ten kapitał i czy muszę zabrać jakieś dokumenty?
Wniosek o kapitał początkowy warto złożyć. Wiele zakładów pracy może już nie istnieć i może mieć Pani trudności ze znalezieniem dokumentów. Kapitał początkowy ustala się na podstawie przepracowanego przez Panią okresu zatrudnienia i osiągniętych zarobków przed 1 stycznia 1999 roku. Ma on wpływ na wysokość emerytury. Abyśmy mogli go obliczyć, powinna Pani złożyć wniosek oraz oryginały dokumentów, które potwierdzają okresy pracy do 31 grudnia 1998 roku. Mogą to być: świadectwa pracy, zaświadczenie pracodawców, legitymacja ubezpieczeniowa, odpisy aktu urodzenia dzieci, jeżeli Pani nie pracowała, a opiekowała się nimi, zaświadczenie z uczelni lub dyplom, w którym jest informacja o ukończeniu studiów oraz programowym czasie trwania nauki, inne dokumenty, które potwierdzą Pani okres pracy albo ubezpieczenia. Ważne jest, aby złożyła Pani również dokumenty, które potwierdzą wysokość uzyskiwanych przez Panią wynagrodzenia, czyli: zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wydane przez pracodawcę lub jego następcę, legitymacja ubezpieczeniowa, dokumenty zastępcze z archiwum. Jeżeli nie złoży Pani tych dokumentów, przyjmiemy wynagrodzenie minimalne proporcjonalnie do okresu i wymiaru czasu pracy. Może Pani złożyć wniosek oraz dokumenty osobiście w dowolnej placówce ZUS lub dzięki Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS): Jeżeli ma Pani dodatkowe pytania, może się Pani z nami skontaktować przez infolinię ZUS (22 560-16-00) lub osobiście spotkać się z doradcą emerytalnym w każdej placówce ZUS.