Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (937) Data wydania: 30.10.18
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Czy to prawda, że od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy będą przechowywać dokumentację pracowniczą nowo zatrudnionych pracowników przez 10, a nie przez 50 lat?

Okres przechowywania dokumentacji zależy od daty zatrudnienia u pracodawcy. Jeśli zaczęliśmy u niego pracować przed 1 stycznia 1999 r., to nowe przepisy nas nie dotyczą. Pracodawca będzie przechowywać dokumentację przez 50 lat. Tak będzie również, gdy w dokumentacji są dane o okresach: pracy górniczej, pracy równorzędnej z pracą górniczą i o okresach zaliczanych do pracy górniczej. Pracodawca będzie musiał potwierdzić te dane, gdy będziemy się ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Jeśli natomiast zaczynamy pracować od stycznia 2019 r., to pracodawca będzie przechowywać Twoją dokumentację przez skrócony okres - przez 10 lat. Są jednak jeszcze dodatkowe warunki. Jeśli zaczęliśmy pracę między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., to nasz pracodawca decyduje, jak długo będzie przechowywać dokumentację - przez 10 czy przez 50 lat. Może przechowywać ją przez 10 lat, gdy spełni dodatkowe warunki. Powinien złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: oświadczenie o zamiarze przekazywania raportów informacyjnych (ZUS OSW), raport informacyjny (ZUS RIA). Celem uzyskania dodatkowych informacji odnośnie do zmian w przepisach dotyczących akt osobowych zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do korzystania ze szkoleń prowadzonych przez ekspertów ZUS. Zachęcam do odwiedzania strony internetowej zus.pl, gdzie w zakładce „Wydarzenia i szkolenia” śledzić można bieżące informacje w zakresie organizowanych szkoleń i konferencji.

Mam 59 lat, zostałam babcią i pomimo wcześniejszych planów, by dłużej popracować, chcę się zająć wnuczką. Stąd też moje pytanie czy muszę, jeszcze przed wnioskiem o emeryturę, zgłosić się do ZUS-u w sprawie kapitału początkowego? Co to jest ten kapitał i czy muszę zabrać jakieś dokumenty?

Wniosek o kapitał początkowy warto złożyć. Wiele zakładów pracy może już nie istnieć i może mieć Pani trudności ze znalezieniem dokumentów. Kapitał początkowy ustala się na podstawie przepracowanego przez Panią okresu zatrudnienia i osiągniętych zarobków przed 1 stycznia 1999 roku. Ma on wpływ na wysokość emerytury. Abyśmy mogli go obliczyć, powinna Pani złożyć wniosek oraz oryginały dokumentów, które potwierdzają okresy pracy do 31 grudnia 1998 roku. Mogą to być: świadectwa pracy, zaświadczenie pracodawców, legitymacja ubezpieczeniowa, odpisy aktu urodzenia dzieci, jeżeli Pani nie pracowała, a opiekowała się nimi, zaświadczenie z uczelni lub dyplom, w którym jest informacja o ukończeniu studiów oraz programowym czasie trwania nauki, inne dokumenty, które potwierdzą Pani okres pracy albo ubezpieczenia. Ważne jest, aby złożyła Pani również dokumenty, które potwierdzą wysokość uzyskiwanych przez Panią wynagrodzenia, czyli: zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wydane przez pracodawcę lub jego następcę, legitymacja ubezpieczeniowa, dokumenty zastępcze z archiwum. Jeżeli nie złoży Pani tych dokumentów, przyjmiemy wynagrodzenie minimalne proporcjonalnie do okresu i wymiaru czasu pracy. Może Pani złożyć wniosek oraz dokumenty osobiście w dowolnej placówce ZUS lub dzięki Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS): Jeżeli ma Pani dodatkowe pytania, może się Pani z nami skontaktować przez infolinię ZUS (22 560-16-00) lub osobiście spotkać się z doradcą emerytalnym w każdej placówce ZUS.