Ekonowiny: Klasy inne niż wszystkie. Są w nich gekon i teleskop
RADLIN Kolorowe ściany, ładne i przyjazne meble oraz wiele pomocy naukowych. To właśnie w tak atrakcyjnie wyposażonych pracowniach uczniowie radlińskiej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz marklowickiej Szkoły Podstawowej nr 1 będą uczyć się o przyrodzie, ekologii, biologii, geografii, chemii oraz fizyki. Po wakacyjnej przerwie wykorzystanej na prace adaptacyjne we wrześniu i październiku odbyły się uroczyste otwarcia zielonych pracowni.
Są meble, jest i gekon
Nowoczesne sale bogato wyposażone w pomoce dydaktyczne mają imponujący wystrój. Oprócz klasyki, czyli ładnych mebli, ławek i krzeseł są także globusy oraz modele szkieletów. W SP nr 4 w Radlinie pojawiły się również niestandardowe atrakcyjne jak np. gekon o imieniu Adela. Z kolei w marklowickiej podstawówce jest nowoczesny teleskop. Nowe pracownie mają rozwijać w uczniach wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody, ale także pokazywać wartości przyrodnicze otoczenia im najbliższego. Będą w nich poznawać m.in. gatunki drzew, zdobywać wiedzę z zakresu astronomii i biologii oraz przeprowadzać doświadczenia chemiczne i fizyczne. - Ta pracownia to nasz skarb. Myślę, że dzieciom będzie się w niej dobrze zdobywać wiedzę - mówi Małgorzata Mokrosz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Radlinie.
Pracownia daje wiele możliwości
W trakcie oficjalnych prezentacji pracowni, aby wszyscy zaproszeni goście mogli docenić, jak bardzo ułatwią one naukę uczniom, przeprowadzono lekcje pokazowe. W SP nr 4 w Radlinie odbyła się ona 13 września. Nauczycielka fizyki Ewa Dziuk przeprowadziła chemiczno-ekologiczą lekcję pokazową. Temat zajęć dotyczył badania właściwości ziemi. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można zbadać odczyn gleby oraz przeanalizowali jej właściwości sorbcyjne. W trakcie zajęć wykorzystywali nowy sprzęt multimedialny, zestawy laboratoryjne oraz odczynniki chemiczne. - Z tej klasy aż nie chce się wychodzić. Jest tutaj przyjemnie, ładnie i kolorowo. Zajęcia przyrody, chemii czy biologii nie będą już nudne. A nam, uczniom w takich warunkach będzie się lepiej uczyło - mówi Natalia, uczennica 7 klasy radlińskiej podstawówki.
Natomiast w Marklowicach uroczystości związane z otwarciem klasy odbyły się 15 października. Lekcję pokazową poprowadziły nauczycielki SP nr 1, Zuzanna Kozub oraz Anna Czogała. W czasie otwarcia odbyły się pokazowe warsztaty laboratoryjne i astronomiczne z udziałem uczniów 8 klasy. Badali oni m.in. stężenia związków chemicznych w wodzie oraz oznaczali ph gleby. Podczas warsztatów wykorzystywali nowe pomoce dydaktyczne np. walizki ekobadaczy, mikroskopy, tablicę multimedialną, obrotowe mapy nieba oraz teleskop. - Życzę uczniom, aby maksymalnie wykorzystali to, co w pracowni dla nich przygotowaliśmy. Wierzę, że będzie ona służyć pogłębiania świadomości, głównie ekologicznej wśród uczniów, ale również ich rodziców i nauczycieli naszej szkoły - podkreśla Bogdan Szczotok, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Marklowicach.
Otrzymali dotację
Zielone pracownia w Radlinie i Marklowicach powstały ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szkoły otrzymały na ten cel kolejno nieco ponad 27 tys. zł oraz prawie 30 tys. zł. (juk)