Śląska prasa z 1918 roku
Ciekawa inicjatywa w Wodzisławiu Śląskim. W galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej „Art Wladislavia” można już zobaczyć - i przeczytać - prasę śląską sprzed stu lat.
WODZISŁAW ŚL. Prasę sprzed stu lat już można oglądać, z kolei uroczyste otwarcie wystawy „Księgarnia polska Zarzeckiego” nastąpi w czwartek, 4 października, o godz. 15.30.
Wystawa organizowana przez Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej jest jednym z siedmiu zadań realizowanych przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w ramach projektu „Niepodległa”, czyli z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Na wystawie można zobaczyć zdjęcia rodziny założycieli pierwszej polskiej księgarni w naszym mieście, wydawnictwa księgarni, dawne książki, a nade wszystko przejrzeć prasę górnośląską sprzed stu lat - wylicza Kazimierz Mroczek, wolontariusz galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.
Można też zobaczyć fotografie założyciela księgarni Franciszka Zarzeckiego i jego następcy - brata Wiktora, a także zdjęcie starej księgarni. - Mamy numery z października i listopada 1918 r. Nowin Raciborskich, numery z grudnia 1918 r. Głosu Śląskiego, jest komedia polityczna „Adam i Wojtek”, „Sześć pieśni Kongregacyi Maryańskich, „Ks. Norbert Bończyk jako poeta”, „Strejk szkolny na Górnym Śląsku w roku 1906”, pocztówka z trójkąta trzech cesarzy, oryginalna publikacja „Dziesięciolecie wkroczenia Wojsk Polskich na Górny Śląsk”, oryginalne notatki ze składu papieru Witolda Zarzeckiego a także winiety „Katolika” z 1887 i 1897 r. w których publikował korespondencje senior rodu Leopold Zarzecki. Możemy zapoznać się na wystawie z odezwą Komisariatu Naczelnej rady Ludowej o przejęciu władzy na ziemiach polskich dawnego Cesarstwa Niemieckiego - dodaje Kazimierz Mroczek.
Galeria Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej (Rynek 20) jest czynna w poniedziałki i czwartki od 11.00 do 16.00.oprac. (mak)