Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (928) Data wydania: 28.08.18
Czytaj e-gazetę

Kierowcy gnają na łeb, na szyję

Na Rydułtowskiej i Rymera w Radlinie dochodzi do notorycznego przekraczania dopuszczalnej prędkości

RADLIN Wielu zmotoryzowanych mocno przekracza dozwoloną prędkość na radlińskich drogach, na co zwrócił uwagę na jednej z ostatnich sesji w Radlinie radny Andrzej Gaca. – Na dwóch drogach w naszym mieście nagminnie jest przekraczana prędkość przez kierujących. Proste, długie odcinki z dobrym asfaltem, pozwalają rozwijać prędkość samochodów znacznie ponad 100 km/ha. I tak właśnie się dzieje na ul. Rydułtowskiej i Rymera – mówił Andrzej Gaca.

Zgłoszenia potwierdzone

Jego słowa potwierdza Krajowa Mapa Zagrożeń, czyli narzędzie umożliwiające zgłaszanie przez mieszkańców niebezpiecznych zachowań w okolicy. Mapa służy nie tylko do ostrzegania innych mieszkańców, ale przede wszystkim do wspierania działań policji. W przypadku zgłaszania przekraczania prędkości policja zwiększa liczbę patroli drogówki w wyznaczonych miejscach. W ten sposób mieszkańcy mogą przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom na drodze. W Radlinie miejsc, w których kierowcy dają gaz do dechy, nie zważając na przepisy jest kilka. Wśród nich góruje ul. Rydułtowska. Mundurowi potwierdzili tam niemal 40 zgłoszeń mieszkańców o przekraczaniu dozwolonej prędkości.

Różne sposoby rozwiązania problemu

Andrzej Gaca pytał obecnego na sesji naczelnika wydziału komunikacji i transportu z wodzisławskiego starostwa Arkadiusz Łuszczak, w jaki sposób na drogach można uspokoić ruch samochodowy. – Takie działania wiążą się z zadaniami inwestycyjnymi. Można budować dzielące wyspy w miejscach przejść dla pieszych, stwarzać azyle, można również zmieniać tory jazdy przejazdów przez łukowania – wymieniał Łuszczak. Gaca pytał naczelnika, czy problemu nie rozwiązałaby sygnalizacja świetlna wyposażona w urządzenia mierzące prędkość samochodów zbliżających się do przejścia. W przypadku wykrycia przez urządzenie przekroczenia prędkości powyżej prędkości zaprogramowanej sygnalizacja włączy sygnał czerwony. – Moje doświadczenie, chociażby z ul. Chrobrego w Wodzisławiu Śl. gdzie taka sygnalizacja jest, nie są najlepsze. Dlatego, że kierowca z przeciwnego pasa również jest karany czerwonym światłem. Później kierowcy zgłaszają się do nas mówiąc, że sygnalizacja działa jak światła na dyskotece, bo zapalają się i gasną i nie ma spójności w ich działaniu – mówił naczelnik.

Jeżdżą ile fabryka pod maską dała

Zapytaliśmy mieszkańców ul. Rydułtowskiej, w jaki sposób oni widzą sytuację na drodze. – Kierowcy powinni się dostosować do przepisów ruchu drogowego i zachować odpowiednią prędkość, czyli 50 km/h. Tymczasem obserwujemy, to co tu się dzieje i boimy się o swoje bezpieczeństwo – mówią nam mieszkańcy. Dodają, że wielu kierowców niewiele robi sobie z ograniczenia prędkości na tej drodze. – Gnają na łeb, na szyję – mówią nam mieszkańcy.

(juk)