Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Od niedawna pracuję na kopalni. Przyjąłem się do pracy w górnictwie, żeby skorzystać z emerytury górniczej wcześniej niż przed sześćdziesiątką. Stąd też zależy mi na jak największej liczbie dniówek półtorakrotnych, by przejść na emeryturę w wieku ok. 50 lat. Proszę mi powiedzieć, czy pracując w weekendy mam również zaliczane te dniówki? Jeżeli w danym miesiącu mamy 19 dni roboczych to przepracowując dodatkowo 3 dni czerwone będę miał pełny 22 dniowy miesiąc zaliczony? I to samo jeżeli będę na L4 przykładowo 10 dni to mogę to potem „nadgonić” dniówkami czerwonymi? Ile takich dniówek musze przepracować, aby jak najwcześniej przejść na emeryturę. Dziękuję.
Dniówki półtorakrotne są zaliczane bez względu na to, czy zostały przepracowane w dni robocze, czy też w weekendy. Zlicza się wszystkie dniówki półtorakrotne z całego okresu pracy górniczej, a następnie przelicza się je na okres pracy. W przypadku gdy okres ten jest większy niż okres pracy górniczej, w którym były przepracowane, ogranicza się je do tego okresu pracy górniczej. Z pewnością korzystniej jest uzupełnić okres pracy górniczej dniówkami półtorakrotnymi, które dopełnią brakujący do 25 lat okres pracy górniczej. Szczegółowych wyliczeń może dokonać tylko właściwa jednostka ZUS, po zgłoszeniu wniosku o emeryturę. Warto pamiętać, że z takim wnioskiem można wystąpić w każdym czasie.
Mój zmarły mąż pobierał emeryturę od 2002 r. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru został ograniczony do 250 proc. W 2005 r. mąż zmarł, rentę rodzinną najpierw pobierała córka, a od kilku lat ja pobieram. Chciałam się dowiedzieć, czy dalej jest ograniczenie do 250 proc. wysokości podstawy wymiaru, czy zostało to zniesione i jak jest naliczana renta rodzinna. Pozdrawiam.
Ograniczenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, który nie może być wyższy niż 250 proc. nadal obowiązuje i wynika z zapisu art. 15 ust. 5 ustawy emerytalnej. Jeżeli chodzi o wysokość renty rodzinnej, to zgodnie z art. 73 powyższej ustawy, renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej to 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. W niektórych indywidualnych przypadkach, możliwe jest ponowne ustalenie wysokości renty rodzinnej. Szczegółowe informacje w tej sprawie, może Pani pozyskać w swojej jednostce ZUS.