Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (913) Data wydania: 15.05.18
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Od niedawna pracuję na kopalni. Przyjąłem się do pracy w górnictwie, żeby skorzystać z emerytury górniczej wcześniej niż przed sześćdziesiątką. Stąd też zależy mi na jak największej liczbie dniówek półtorakrotnych, by przejść na emeryturę w wieku ok. 50 lat. Proszę mi powiedzieć, czy pracując w weekendy mam również zaliczane te dniówki? Jeżeli w danym miesiącu mamy 19 dni roboczych to przepracowując dodatkowo 3 dni czerwone będę miał pełny 22 dniowy miesiąc zaliczony? I to samo jeżeli będę na L4 przykładowo 10 dni to mogę to potem „nadgonić” dniówkami czerwonymi? Ile takich dniówek musze przepracować, aby jak najwcześniej przejść na emeryturę. Dziękuję.

Dniówki półtorakrotne są zaliczane bez względu na to, czy zostały przepracowane w dni robocze, czy też w weekendy. Zlicza się wszystkie dniówki półtorakrotne z całego okresu pracy górniczej, a następnie przelicza się je na okres pracy. W przypadku gdy okres ten jest większy niż okres pracy górniczej, w którym były przepracowane, ogranicza się je do tego okresu pracy górniczej. Z pewnością korzystniej jest uzupełnić okres pracy górniczej dniówkami półtorakrotnymi, które dopełnią brakujący do 25 lat okres pracy górniczej. Szczegółowych wyliczeń może dokonać tylko właściwa jednostka ZUS, po zgłoszeniu wniosku o emeryturę. Warto pamiętać, że z takim wnioskiem można wystąpić w każdym czasie.

Mój zmarły mąż pobierał emeryturę od 2002 r. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru został ograniczony do 250 proc. W 2005 r. mąż zmarł, rentę rodzinną najpierw pobierała córka, a od kilku lat ja pobieram. Chciałam się dowiedzieć, czy dalej jest ograniczenie do 250 proc. wysokości podstawy wymiaru, czy zostało to zniesione i jak jest naliczana renta rodzinna. Pozdrawiam.

Ograniczenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, który nie może być wyższy niż 250 proc. nadal obowiązuje i wynika z zapisu art. 15 ust. 5 ustawy emerytalnej. Jeżeli chodzi o wysokość renty rodzinnej, to zgodnie z art. 73 powyższej ustawy, renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej to 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. W niektórych indywidualnych przypadkach, możliwe jest ponowne ustalenie wysokości renty rodzinnej. Szczegółowe informacje w tej sprawie, może Pani pozyskać w swojej jednostce ZUS.