Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (904) Data wydania: 13.03.18
Czytaj e-gazetę

Mają swoją książkę

Historia, ludzie, organizacje i wspomnienia – tak w dużym skrócie można opisać zawartość nowej, prawie 200-stronnicowej książki wydanej przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie pt. „Krostoszowice – od przeszłości do teraźniejszości”.

KROSTOSZOWICE Promocja książki odbyła się 6 marca w Szkole Podstawowej w Krostoszowicach. - Jestem dumna z powstania tej publikacji. Jestem dumna również z tego, że współtworzyli ją nasi mieszkańcy, którzy zrobili to całkowicie charytatywnie - mówiła Tatiana Stopyra, dyrektor GCKSiT w Godowie.

Współautorami książki są: kapłan, poeta i muzykolog ks. dr Wiesław Hudek, wieloletnia dyrektor szkoły w Krostoszowicach Olga Mendrek, Artur Marcisz, a przede wszystkim Beata Bienia, która była głównym jej redaktorem i czuwała nad tym, by książka powstała. Jeden z rozdziałów napisał również prof. Czesław Grajewski, a słowem wstępu podzielił się z czytelnikami Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Prace nad publikacją trwały ponad dwa lata i związane były z przypadającym na 2016 r. 600-leciem tej miejscowości. Nie były łatwe, bo autorzy poruszali się w dziewiczej materii. Jest to bowiem pierwsza, jakakolwiek publikacja o Krostoszowicach. - Źródła dotyczące historii Krostoszowic odnalazłem nie tylko w archiwach polskich, ale też w Pradze, Opawie, a nawet w Berlinie – powiedział ks. dr Wiesław Hudek, autor naukowo opracowanego rozdziału o najstarszych dziejach Krostoszowic. Przyznał, że w toku badań okazało się, że Krostoszowice na pewno zostały wcześniej założone niż w 1416 r., kiedy po raz pierwszy pojawiają się w źródłach pisanych. - Być może nawet w wieku XIII – powiedział ks. dr Hudek.

Redaktor książki Beata Bienia zwróciła uwagę na różnorodny styl książki, od naukowego, poprzez publicystyczny, po wspomnienia i wiersze. - Opisana została nie tylko historia wsi, ale także historia naszej parafii (dużo młodszej od samej miejscowości – przyp. red.), działające tu organizacje. Wyjątkową wartość mają zdjęcia, pokazujące zarówno dawne oblicze miejscowości, jak i jej współczesność – powiedziała redaktorka książki.

Z kolei Artur Marcisz zwrócił uwagę na to, że historia Krostoszowic, zwłaszcza z okresu wojny i tuż po niej, była trudna i poraniła jej społeczność. – Historia jest jedna, ale spojrzenia na nią i jej interpretacje, zwłaszcza przez uczestników tamtych wydarzeń mogą być różne. Warto o tym pamiętać – zaznaczył.

Podczas spotkania była również możliwość zakupu książki. Książkę można nabyć jeszcze w sekretariacie SP w Krostoszowicach oraz GCKSiT w Godowie. (juk)