Rolniku, po dopłatę do komputera marsz. A wcześniej skorzystaj ze szkolenia
Wnioski rolników o dopłaty do upraw i hodowli zwierząt będą przyjmowane tylko przez internet. Ma być łatwiej i szybciej, ale obaw wśród rolników nie brakuje. Czy słusznie? - Ważne, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę - podkreśla Łukasz Jastrzębski, kierownik biura powiatowego ARiMR.
POWIAT W tym roku rolników czeka przełomowa zmiana, jeśli chodzi o składanie wniosków o unijne dopłaty bezpośrednie. Do tej pory gospodarze wypełniali spersonalizowany wniosek w wersji papierowej. Teraz rolnicy będą mogli składać wnioski tylko przez internet. Posłuży do tego specjalna aplikacja eWniosekPlus. - Zmieniły się wymogi nakładane przez Komisję Europejską. Nie ma wyjścia. Każdy wniosek musi zostać wprowadzony do aplikacji - stawiają sprawę jasno pracownicy biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jastrzębiu-Zdroju, która swoim zasięgiem obejmuje powiat wodzisławski.
Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie potrwa - jak co roku - od 15 marca do 15 maja.
Pomoc dla każdego
Teoretycznie aplikacja eWniosekPlus ma przynieść korzyści - wychwyci pomyłki, na bieżąco będzie informowała o popełnionych błędach czy brakach. To także minimum formalności. Część rolników z rezerwą podchodzi jednak do konieczności składania wniosku przez internet. Nie każdy na co dzień korzysta z komputera i internetu. - Prosimy, by się o to nie martwić, bo każdy, kto będzie potrzebował pomocy, otrzymają ją - podkreśla Łukasz Jastrzębski, kierownik biura powiatowego ARiMR.
Po pierwsze - każdy rolnik będzie mógł przyjechać do biura powiatowego ARiMR w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie będą czekały stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Pracownicy biura będą pomagać gospodarzom w wypełnieniu i wysłaniu wniosku. Po drugie - na terenie powiatu wodzisławskiego będą działały punkty konsultacyjne. Każdy będzie mógł podejść i otrzyma wsparcie (w tabeli podajemy wykaz punktów konsultacyjnych wraz z godzinami otwarcia).
Nie na ostatnią chwilę!
Pracownicy ARiMR apelują do rolników, by nie odkładać składania wniosków na ostatnią chwilę. Ze strony twórców aplikacji jest zapewnienie, że w jednym czasie może ona obsługiwać 15 tys. użytkowników. To dużo. Ale jeśli wziąć pod uwagę, że w całym kraju zostanie złożonych około 1,4 mln wniosków i zakładając, że każdy zrobi to „na ostatni dzwonek”, to wydolność aplikacji może być w tym czasie mniejsza. Po co więc fundować sobie niepotrzebny stres? Lepiej wziąć się za to wcześniej.
Logowanie
Żeby w ogóle móc wypełnić aplikację, trzeba założyć specjalne konto na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce eWniosekPlus. Do założenia konta potrzebne będą trzy dane weryfikacyjne: numer identyfikacyjny gospodarstwa, kwota ostatniego przelewu z ARiMR oraz osiem ostatnich cyfr rachunku bankowego. - Warto podać również numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, bo wtedy otrzymamy potwierdzenie wysłania wniosku w formie elektronicznej - zachęca Krzysztof Drzymalski, naczelnik wydziału płatności w biurze powiatowym ARiMR.
Co istotne - do tej pory w wersji papierowej wniosków było tak, że każdy rolnik musiał szczegółowo opisać swoje działki i uprawy oraz dołączyć załączniki. Teraz będzie łatwiej, bo wystarczy na elektronicznej mapie zaznaczyć użytkowany obszar, a tabele - które wcześniej rolnik musiał wypełniać sam - zostaną wypełnione automatycznie. - Poza tym aplikacja sama przeprowadza kontrolę krzyżową między danymi deklarowanymi przez innych rolników, co ma wyeliminować błędy. Myślę, że ta funkcjonalność ucieszy rolników - mówi Krzysztof Drzymalski.
Już niedługo szkolenie
Biuro powiatowe ARiMR zachęca rolników do udziału w szkoleniu dotyczącym składania wniosków elektronicznych. Szkolenie odbędzie się 1 marca o godz. 10.00 w Powiatowym Centrum Konferencyjnym przy ul. Pszowskiej 92a w Wodzisławiu Śląskim.
Ważny wyjątek
Część rolników ma możliwość złożenia wniosku z tzw. uproszczonym trybie. Dotyczy to tych gospodarzy, u których powierzchnie deklarowane do płatności nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego roku. Takie oświadczenie jest przyjmowane przez ARiMR w Jastrzębiu do 14 marca. Polega to na tym, że rolnik przychodzi do agencji i podpisuje oświadczenie, że nic się u niego nie zmieniło pod względem uprawianej powierzchni. - Ale wcześniej i tak warto przyjść, pokazać wniosek i przeanalizować z pracownikami ARiMR, czy aby na pewno nie doszło do jakichś zmian - podkreśla Łukasz Jastrzębski.
W całym powiecie wodzisławskim jest ponad 1100 rolników. (mak)
Punkty konsultacyjne dla rolników z terenu powiatu wodzisławskiego
- Godów, Dawid Prochasek, UG Godów ul. 1 Maja 53, poniedziałki, godz. 8.00-11.00
- Gorzyce, Angelika Szlosarek, WOK Gorzyce ul. Kopernika 8a, wtorki, godz. 8.00-13.00
- Marklowice, Dawid Prochasek, UG Marklowice, ul. Wyzwolenia 71, czwartki, godz. 8.00-13.00
- Mszana, Dawid Prochasek, UG Mszana ul. 1 Maja 81, środy, godz. 8.00-13.00
- Lubomia, Angelika Szlosarek, UG Lubomia ul. Szkolna 1, piątki, godz. 8.00-13.00
- Jastrzębie-Zdrój, Piecha i Szlosarek, biuro ARiMR ul. Bronisława Czecha 8b, poniedziałki-piątki, 7.30-15.30
- Wodzisław Śląski, pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, biuro PZDR w Wodzisławiu Śl, ul. Kubsza 28c, poniedziałki-środy-piątki, 7.30-15.30
- Pszów, brak dyżuru, rolnicy przyjmowani w PZDR
- Radlin, brak dyżuru, rolnicy przyjmowani w PZDR