Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (876) Data wydania: 29.08.17
Czytaj e-gazetę

Nie dla smogu – tak dla węgla

Apel Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla w sprawie dokonania zmian w zapisach uchwał antysmogowych

Sejmiki wojewódzkie za pomocą Uchwał Antysmogowych stworzonych pod dyktando organizacji ekologicznych szykują piekło dla 3,5 mln gospodarstw domowych ogrzewających się węglem. Na skutek Uchwał węgiel – najtańsze paliwo, stosowane przez najbardziej wrażliwą ekonomicznie część społeczeństwa – podrożeje nawet o 50%, podczas gdy cena kotłów węglowych wzrośnie nawet 8 krotnie. Już obecnie Polacy wydają na energię i ciepło 12% swego budżetu domowego, wobec średnio 6% w UE. W większości krajów unijnych 10% wydatków na potrzebny związane z energią i ciepłem to granica ubóstwa energetycznego. W latach 2005–2010 średnio około 22% ludności Polski, czyli około 8,6 mln osób, nie było w stanie podołać kosztom ogrzewania mieszkań zimą w stopniu, który zapewniałby komfort cieplny. Sejmiki Wojewódzkie, wprowadzając Uchwały pisane na kolanie nie biorą pod uwagę uwarunkowań ekonomicznych mieszkańców, ani też możliwości produkcyjnych polskich kopalń, czym jeszcze bardziej pogłębią problem ubóstwa energetycznego Polaków.

W odpowiedzi na działania Sejmików, Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) zbiera podpisy pod petycją do pt. NIE dla SMOGU - TAK dla WĘGLA. Petycję kierujemy do wszystkich Sejmików Wojewódzkich – tam gdzie Uchwały Antysmogowe już obowiązują domagamy się ich korekty, w pozostałych województwach żądamy rozwiązań będących realnym kompromisem uwzględniającym poprawę jakości powietrza i realia ekonomiczne mieszkańców.

Podpisy zbierane są online na stronie internetowej IGSPW http://polski-wegiel.pl/sejmiki-tresc-petycji/, a także na niemal 500 składach opału członków Izby na terenie całej Polski. Akcja rozpoczęła się pod koniec lipca. Planowany termin zakończenia zbierania podpisów i przesłania petycji do sejmików wojewódzkich to październik 2017r.

Według wyliczeń IGSPW na polskim rynku obecnie dostępne jest tylko 250 tys. ton ekogroszku, nadającego się spalania w kotłach 5. klasy, a więc tych promowanych przez uchwały antysmogowe. - A już teraz zapotrzebowanie na ekogroszek dobrej jakości wynosi 2 mln ton rocznie – mówi Łukasz Horbacz, przedstawiciel zarządu IGSPW ds. kontaktów zewnętrznych.

Dlatego Izba proponuje postawienie na minimalne parametry emisyjności kotłów na poziomie 3. klasy, a nie 5. jak to jest w uchwałach antysmogowych, przy jednoczesnym udzielaniu dofinansowania na zakup takich kotłów. - Kotły 3. klasy są znacznie tańsze od kotłów 5. klasy, a więc za te same pieniądze można ich wymienić znacznie więcej. Te kotły również są ekologiczne, na pewno o wiele bardziej niż stare kopciuchy, w które wyposażone jest jeszcze 80 procent z 3,5 mln gospodarstw domowych ogrzewających się węglem – podsumowuje Horbacz.

Główne postulaty petycji NIE dla SMOGU – TAK dla WĘGLA:

• skuteczne egzekwowanie zakazu spalania śmieci

• zakaz spalania w kotłach małej mocy najbardziej emisyjnych paliw węglowych: mułu, flotokoncentratu i węgla brunatnego,

• dopuszczenie w Uchwałach montażu elektrofiltrów, które eliminują do 95% pyłów, oraz innych rozwiązań technicznych pozwalających na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery,

• nieeliminowanie miałów węglowych, które są pełnoprawnym paliwem węglowym i niedefiniowania mułów w sposób eliminujący także miały,

• postawienie minimalnych parametrów emisyjności kotłów na poziomie klasy 3, która jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na zmaksymalizowanie redukcji emisji z każdej zainwestowanej w kocioł złotówki,

• zaakceptowanie w uchwałach także kotłów z ręcznym podawaniem węgla. Tym bardziej, że istnieją kotły klasowe z ręcznym podawaniem i nawet dyrektywa unijna Ekoprojekt nie zakazuje takich kotłów,

• wsparcie finansowe w zakupie kotła i dostosowaniu instalacji do wymogów uchwał w wysokości 50% - 100% ceny kotła, nie mniej niż 5 000 zł. oprac. (art)