Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (849) Data wydania: 21.02.17
Czytaj e-gazetę

Te dane pokazują, jak zmieniło się postrzeganie problemu smogu

Strażnicy miejscy z Wodzisławia 6 lat temu tylko 4 razy sprawdzali, czym mieszkańcy palą w piecach. W 2016 r. kontrolowali pod tym kątem aż 401 posesji. To gigantyczny wzrost. Do tego dochodzą jeszcze zgłoszenia wodzisławian.

WODZISŁAW ŚL. Władze miasta przedstawiły dane, z których wynika, jak bardzo na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie problemu zanieczyszczonego powietrza. W 2011 r. Straż Miejska w Wodzisławiu tylko 4 razy sprawdzała, czym wodzisławianie palą w piecach. Zgłoszeń mieszkańców w tym zakresie nie odnotowano. W dwóch kolejnych latach interwencji było kilkadziesiąt. Przełomowy okazał się 2014 r. Ze statystyk wynika, że mieszkańcy wzywali strażników miejskich aż 106 razy, by skontrolowali konkretną posesję pod kątem spalania śmieci. Z własnej inicjatywy funkcjonariusze sprawdzili wówczas 10 posesji. Natomiast 2016 r. to już prawdziwy przeskok.

Prezydent Mieczysław Kieca podkreśla, że regularne kontrole to z jednej strony okazja do tego, by rozmawiać z mieszkańcami o problemie zanieczyszczonego powietrza. Z drugiej strony jest to możliwość sprawdzenia, jaka jest skala procederu spalania śmieci. Okazuje się, że w 2016 i 2017 r. poniżej 10 procent kontroli potwierdziło spalanie śmieci. – To pokazuje, że przyczyna smogu leży gdzie indziej, w dużej mierze w jakości niektórych, dopuszczonych dziś do obiegu paliw – uważa prezydent Wodzisławia.

(mak)


Kontrole palenisk przeprowadzone przez wodzisławskich strażników miejskich:

2011 rok – 4 posesje, 2012 rok – 35 posesji, 2013 rok – 38 posesji, 2014 rok – 17 posesji (plus 106 interwencji związanych ze zgłoszeniami), 2015 rok – 10 posesji (plus 166 interwencji związanych ze zgłoszeniami), 2016 rok – 401 posesji (plus 141 interwencji związanych ze zgłoszeniami), 2017 rok (do 4 lutego) – 363 posesje.