Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (844) Data wydania: 17.01.17
Czytaj e-gazetę

Po naszym artykule będą zmiany w funkcjonowaniu izby przyjęć

Po tym, jak opisaliśmy sprawę pacjentki, która czekała siedem godzin na przyjęcie do szpitala, powstał specjalny zespół ds. wyjaśnienia nieprawidłowości. Co ustalono? Nieprawidłowości nie było, ale działanie izby trzeba poprawić.

WODZISŁAW ŚL. Wracamy do głośnej sprawy pacjentki wodzisławskiego szpitala, którą opisaliśmy w artykule „Czekała siedem godzin na izbie przyjęć. Po trzech dniach zmarła”.

Czekała na kozetce, za parawanem

Przypomnijmy, że 92–letnia Hildegarda Niemiec była tymczasową pensjonariuszką domu seniora Gwarek w Skrzyszowie. 12 października poczuła się gorzej. 13 października odwiedził i zbadał ją lekarz. Usłyszał szmery w klatce piersiowej. Podejrzewał lewostronne zapalenie płuc. Zasugerował leczenie w szpitalu. Wypisał skierowanie, wezwał karetkę, która zawiozła pacjentkę do szpitala w Wodzisławiu Śl. Staruszka została przyjęta na izbę o godz. 12.15. Pani Hildegarda została przyjęta na oddział jednak dopiero około godz. 19.40. Przez cały czas trzymano ją na izbie przyjęć, na kozetce, za parawanem. Po trzech dniach zmarła. Rodzina zmarłej ma pretensje nie o to, jak ją leczono, ale o sposób, w jaki potraktowano ich bliską na izbie przyjęć.

Powstał zespół

Po naszej publikacji Zarząd Powiatu Wodzisławskiego powołał zespół roboczy ds. wyjaśnienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu izby przyjęć szpitala w Wodzisławiu wskazanych w artykule w Nowinach Wodzisławskich w dniu 8 listopada. Zespół działał w składzie: Grzegorz Kamiński – wicestarosta, Janina Chlebik–Turek – członek Zarządu, Irena Obiegły – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Iwona Koczy – naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

Nieprawidłowości brak...

Zespół przeanalizował dostępne dokumenty związane ze sprawą. Wezwał też dyrekcję szpitala do wyjaśnień. Dyrekcja poinformowała, że „w postępowaniu medycznym nie dopatrzyła się nieprawidłowości o charakterze proceduralnym”. Zapewniła, że czas przebywania pacjentki na sali obserwacyjno–zabiegowej zlokalizowanej w obrębie izby przyjęć wynikał z konieczności wykonania u pacjentki diagnostycznych badań laboratoryjnych.

… ale zmiany jednak będą

Z notatki z prac zespołu wynika jednak, że dyrekcja wprowadziła działania, które mają poprawić funkcjonowanie izby przyjęć. Przede wszystkim wydzielono osobny personel do rejestracji pacjentów. Zmieniła się też organizacja w tak zwanym pokoju obserwacyjnym – pracuje tam odrębny personel pielęgniarski. Sam pokój obserwacyjny ma zostać wyposażony w specjalistyczne łóżka. Dyrekcja przeprowadziła też z personelem medycznym izby przyjęć oddziałów szpitalnych oraz laboratorium rozmowy odnośnie usprawnienia diagnostyki pacjentów. Z kolei kierownicy oddziałów szpitala mają sporządzić wykaz minimalnej liczby zakresu badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych, które będą wystarczać do postawienia rozpoznania umożliwiającego przyspieszenie przyjęcia do szpitala lub odmowę leczenia w placówce.

Wnioski zespołu

Swoje wnioski miał również zespół. Zobowiązał dyrekcję szpitala do usprawnienia działania izby przyjęć i przeszkolenia personelu izby „w celu zapewnienia sprawnej obsługi pacjentów oraz zagwarantowanie szczególnej opieki dotyczącej osób starszych podczas pobytu na izbie przyjęć i ich oczekiwaniu na przyjęcie na oddział”. Dyrekcja ma również szybciej reagować na skargi i wnioski pacjentów.

Co ważne, zespół prześledził też zasady funkcjonowania placówek o charakterze opiekuńczo–leczniczym z terenu powiatu. Członkowie zespołu zaproponowali, by zorganizować spotkanie z przedstawicielami wszystkich tego rodzaju placówek, żeby wypracować zasady przyjmowania ich podopiecznych w szpitalu. To istotne, bo w przypadku placówek prywatnych, które dodatkowo nie mają kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, członkowie zespołu nie mieli możliwości uzyskania informacji na temat tego, jaką opiekę medyczną mają pensjonariusze tych placówek. Nie mieli też wglądu w umowy zawierane między tymi placówkami a pensjonariuszami, w tym w zapisy dotyczące właśnie opieki medycznej. Spotkanie ma odbyć się pod koniec stycznia i będzie służyło wypracowaniu sposobu podejmowania pacjentów.

Magdalena Kulok