Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (840/841) Data wydania: 20.12.16
Czytaj e-gazetę

Uczcili wybitnych absolwentów

Na szkole zawisły tablice, upamiętniające wybitnego naukowca i niezłomnego kapłana.

GORZYCZKI Pamiątkowe tablice zostały odsłonięte na początku grudnia. W uroczystości udział wzięli nie tylko przedstawiciele szkolnej społeczności i włodarze gminy, ale również rodziny prof. Jana Piprka i ks. dr Rudolfa Adamczyka. – Choć nie spotkali się w naszej szkole, bo Piprek był jednak sporo starszy od Adamczyka, to obaj ją kończyli i zostali wielkimi ludźmi. Z książek prof. Piprka uczyły się całe pokolenia germanistów, a ks. Adamczyk był przecież budowniczym katowickiej katedry Chrystusa Króla, człowiekiem, który wiele wycierpiał z rąk komunistów i który nie miał również łatwych relacji z własnym biskupem – przypomina Stanisław Wujec, dyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Gorzyczkach.

Prof. Piprek urodził się w 1887 r. w Gorzyczkach, zmarł w 1970 r. we Wrocławiu. Działał w Polskim Komisariacie Plebiscytowym na rzecz przyłączenia Śląska do Polski. Wziął udział w III powstaniu śląskim. Był pedagogiem, wybitnym germanistą. W okresie międzywojennym wydał kilka podręczników do nauki dydaktyki języka niemieckiego. Po wybuchu wojny aresztowany przez Niemców. Po zwolnieniu uczył w konspiracji. Po wojnie został profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest współautorem monumentalnego „Wielkiego słownika niemiecko–polskiego” oraz „Wielkiego słownika polsko–niemieckiego”.

Dużo młodszy od niego ks. Rudolf Adamczyk, urodził się w 1905 r. w sąsiednim Uchylsku, a zmarł w 1980 r. w Jastrzębiu–Zdroju. Ukończył w 1929 r. Kolegium Polskie w Rzymie, gdzie trafił ze względu na wybitne wyniki w nauce. Był pierwszym Polakiem, który otrzymał pochwałę Roty Rzymskiej za wyniki uzyskane na studiach. Uzyskał doktorat z teologii i prawa kanonicznego. Był działaczem społecznym, budowniczym katedry Chrystusa Króla w Katowicach, której jednak z różnych względów nie dokończył – popadł w konflikt z biskupem Herbertem Bednorzem. Za swą działalność był prześladowany przez hitlerowców, a po wojnie przez kilka lat był więziony przez komunistów.

Tablice upamiętniające obu wielkich absolwentów zawisły na frontowej ścianie hali gimnastycznej. Wykonał je kolejny uzdolniony absolwent szkoły w Gorzyczkach Alojzy Błędowski.

(art)