Krótka kolejka po endoprotezy
W Wodzisławiu na endoprotezę czeka się teraz tylko dwa miesiące.
WODZISŁAW ŚL. Pacjenci, którzy wymagają zastosowania endoprotez czekają na operację nawet kilka lat. Udany zabieg jest szansą na powrót do sprawności i wykonywanie bez bólu codziennych czynności. Dlatego o kolejkach na tego typu zabiegi mówi się często „kolejki po sprawność”.
A w Wodzisławiu na endoprotezy praktycznie czekać nie trzeba. Jak poinformowała dyrektor szpitala Dorota Kowalska kolejka skróciła się do dwóch miesięcy.
Okiem specjalisty
O szczegóły wypytaliśmy dr n.med. Macieja Wrotniaka, który kieruje oddziałem chirurgii urazowo–ortopedycznej. – Zmienił się skład naszego zespołu. Wcześniej było wykonywanych niewiele operacji wszczepienia endoprotezoplastyk na rok. Obecnie zakładamy kilkanaście endoprotez stawu biodrowego i kolanowego tygodniowo. Biorąc pod uwagę fakt, że nasz szpital ma charakter powiatowy i dysponuje jedną salą operacyjną dla ortopedii, to jest to bardzo dobry wynik – podkreśla Maciej Wrotniak.
Ważny kontrakt
Aktualnie pacjenci z kolejki oczekujących są konsultowani i kwalifikowani na drugą połowę stycznia 2017 roku. Zgłaszają się również pacjenci z powiatów ościennych. – Dopiero od września udało się zwiększyć liczbę zabiegów. Mieliśmy duże niedowykonanie kontraktu z NFZ, więc możemy pozwolić sobie na zwiększanie liczby operacji. Naszym celem jest utrzymanie tego stanu, ale w przyszłości wiele będzie zależało od poziomu kontraktu z NFZ. Zależy nam, by nasz oddział był oddziałem świadczącym usługi na wysokim poziomie i w pełnym zakresie – zaznacza lekarz. W związku z tym szpital planuje pilnie budowę nowego bloku operacyjnego.
Jak to zrobić?
Aby zgłosić się na operację, trzeba mieć skierowanie. Jeśli pacjent jest na liście oczekujących w innym szpitalu, to najpierw musi z tamtej kolejki zrezygnować. Inaczej system NFZ go odrzuci. – Oczywiście pacjent może najpierw odbyć konsultacje z naszymi lekarzami specjalistami i otrzymać wyczerpującą informację. Zdarzało się już, że pacjenci rezygnowali z leczenia w innych ośrodkach i ponownie zgłaszali się do nas – informuje dr Wrotniak.
Wymienią starą protezę
Aktualnie zespół wodzisławskich ortopedów wykonuje endoprotezoplastyki pierwotne stawu biodrowego lub kolanowego. W planach jest zwiększenie liczby endoprotezoplastyk rewizyjnych, czyli ponownych wszczepień implantów. – Każda endoproteza, obojętnie czy kolanowa czy biodrowa, kiedyś ulegnie obluzowaniu. Przeżywalność takiej endoprotezy to 10–20 lat, zależne jest to od różnych czynników. Obecnie jesteśmy w stanie pomóc również pacjentom z dolegliwościami bólowymi stawu biodrowego lub kolanowego po wszczepieniu protezy, u których doszło do obluzowania implantu – dodaje kierujący oddziałem.
(mak)
Ilość wykonanych endoprotezoplastyk w Wodzisławiu:
• sierpień – 5
• wrzesień – 18
• październik – 34
• listopad – kilkanaście tygodniowo