Ekonowiny: Fundusz pomaga pszczyńskim żubrom
Ponad 600 zgłoszeń z 270 oryginalnymi propozycjami imion otrzymała Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie w konkursie na imię dla najmłodszej żubrzej mieszkanki.
Krówka urodziła się w pszczyńskiej zagrodzie 29 maja 2016 r. Jej rodzicami są 18-letni Plawiant i czteroletnia Platanka II. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej tradycyjnie już wybór imienia dla narodzonego w zagrodzie żubra zostawiła turystom i mieszkańcom Pszczyny.
– Po raz kolejny otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń, w tym z Niemiec, czy Czech, a także z najodleglejszych miejsc naszego kraju. W sumie komisja wybierała z 270 oryginalnych propozycji imion – mówi Michał Pawlak z Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Wymogi konkursowe były dwa–imię musiało się zaczynać literami "Pl" (wyznacznikiem pszczyńskiej linii żubrów) oraz musiało być żeńskie.
W komisji zasiedli: Jacek Patyk–prezes zarządu ARiPZP, Jacek Gałuszka–redaktor naczelny "Głosu Pszczyńskiego", Grzegorz Czembor–dyrektor Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie, Mieczysław Hławiczka–weterynarz zajmujący się pszczyńskimi żubrami, a wybór zaakceptowała także prof. Wanda Olech-Piasecka–prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Po długich naradach komisja zdecydowała, że nowa mieszkanka pszczyńskiej zagrody będzie nosić imię Plarisa.
Imię wymyśliła pani Bernadetta Kędzior z Łąki. W zamian za pomysł otrzyma ona nagrodę rzeczową o wartości 300 zł. Niespełna trzymiesięczną krówkę o imieniu Plarisa można natomiast podziwiać w Pokazowej Zagrodzie Żubrów codziennie w godzinach 9.00–19.00. Karmienie żubrów odbywa się w godzinach 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00.
Pszczyńskim żubrom pomaga WFOŚiGW w Katowicach. W ubiegłym roku zarząd WFOŚiGW w Katowicach podjął decyzję o przekazaniu 31 120 złotych dofinansowania na zachowanie stada żubrów linii genetycznej pszczyńskiej w drugim (poza jankowickim) ośrodku hodowlanym. Przekazane środki zostały przeznaczone na zakup samicy żubra, zakup niezbędnych, zróżnicowanych i odpowiedniej jakości pasz gwarantujących utrzymanie stada w dobrej kondycji oraz zapewnienie profesjonalnej opieki weterynaryjnej.
W całej Europie jest ok. 4,5 tysiąca żubrów. Aby gatunek przestał być zagrożony, populacja powinna wynosić ok. 10 tysięcy sztuk. Wzrost liczby populacji to efekt pracy przede wszystkim osób zajmujących się żubrami na co dzień, zarówno tymi, które przebywają w hodowlach zamkniętych, jak i żyjących na wolności. Głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie gatunku żubra jest kontrola wymiany osobników między stadami (do rozrodu dobiera się jak najmniej spokrewnione żubry). Proces ten ułatwia Księga Rodowodowa Żubrów, w której publikowane są coroczne dane o stanie żubrów czystej krwi na świecie. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów jest koordynatorem programu ochrony żubra w Polsce. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej sp. z o.o. prowadząca Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie jest jej członkiem.
(eco)