Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (825) Data wydania: 06.09.16
Czytaj e-gazetę

„Quo vadis” na Trzech Wzgórzach – w rolach głównych prezydenci i ksiądz prałat

WODZISŁAW ŚLĄSKI 3 września odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Wodzisławianie po raz kolejny przyłączyli się do akcji – w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza odczytane zostały fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

– Był „Pan Tadeusz”, była „Lalka”, w tym roku „Quo vadis” – mówiła Ewa Wrożyna–Chałupska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim, otwierając piątą edycję Narodowego Czytania w Wodzisławiu Śląskim. W tym roku nastąpiła zmiana scenerii – organizatorzy zaprosili mieszkańców miasta do miejsca bardziej kojarzonego z rekreacją. – Chcieliśmy czytać w innym miejscu niż biblioteka. Wybraliśmy to miejsce specjalnie, ponieważ tutaj spotykają się rodziny. Chcieliśmy ich na tę akcję zaprosić – tłumaczy Wrożyna–Chałupska.

Gośćmi wydarzenia byli prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, zastępca prezydenta Barbara Chrobok oraz ksiądz prałat Bogusław Płonka. Prezydent miasta rozpoczął czytanie, będąc narratorem III rozdziału, w ślad za nim poszli również pozostali goście. Zrozumienie „Quo vadis” mieli publiczności ułatwić aktorzy teatru Classic Ballanga. Wykonali inscenizację fragmentów adaptacji Tomasza Burka, ubarwiając wystąpienia lektorów. Na scenie pojawili się także muzycy z Miejskiej Orkiestry Młodzieżowej Camerata Nova pod kierunkiem Henryka Krótkiego.

Publiczność również mogła aktywnie uczestniczyć w akcji. Przygotowano konkursy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Część widzów przyniosła ze sobą własne egzemplarze dzieła. Najstarszym okazała się książka z 1982 roku. – Moje wydanie jest z 1989 roku – demonstruje pani Kamila, uczestniczka wydarzenia. – Dawniej bardzo lubiłam „Quo vadis”. Jeszcze w szkole czytałam nawet kilka razy, dziś, niestety, brakuje na to czasu.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W poprzednich latach czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, dzieła Aleksandra Fredry oraz trylogię Henryka Sienkiewicza. Co roku lekturę wybierają internauci, głosując na jedną z kilku propozycji. Tym razem „Quo vadis” konkurowało z takimi dziełami, jak „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Popioły” Stefana Żeromskiego.

Agata Skaba