Kierunek Loslau – nowa książka o marszu śmierci
WODZISŁAW ŚLĄSKI „Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 roku” to nowa książka wodzisławskiego Muzeum i Urzędu Miasta. Publikacja, której redaktorami są pracownik Muzeum Piotr Hojka oraz dyrektor Sławomir Kulpa nawiązuje do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń historycznych II wojny światowej – marszu śmierci.
Nawiązanie do niemieckiej nazwy
– W związku z ofensywą Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Niemcy zdecydowali się na likwidację obozu i ewakuację dziesiątek tysięcy więźniów z Oświęcimia do obozów koncentracyjnych położonych w głębi III Rzeszy. Pierwszy etap ewakuacji tzw. marsz śmierci odbywał się na trasie pomiędzy Oświęcimiem a stacją kolejową w Wodzisławiu Śl. Na tutejszej stacji więźniowie zostali załadowani do wagonów towarowych i przetransportowani w głąb III Rzeszy. Tytuł nawiązuje do niemieckiej nazwy Wodzisławia Śląskiego – Loslau oraz kierunku w którym maszerowali więźniowie po wyjściu z obozu w Oświęcimiu – mówi Piotr Hojka.
Dziewięć artykułów
W książce, która jest pracą zbiorową znajduje się 9 artykułów, w których badacze przeszłości opisują najważniejsze fakty mające związek z marszem śmierci. Publikacja obejmuje artykuły: „Marsz śmierci czy marsz ewakuacyjny?” oraz „Ostatni etap ewakuacji obozu oświęcimskiego. Marsz śmierci na terenie Wodzisławia Śląskiego i w najbliższej okolicy” wodzisławskiego historyka Piotra Hojki, „Zanim wyruszyli. Drogi i rynsztoki w byłym, niemieckim obozie Auschwitz–Birkenau, pomoc czy przekleństwo?” archeolog Małgorzaty Grupy, „Ewakuacja prowincji górnośląskiej przez władze niemieckie w styczniu 1945 roku – plany i rzeczywistość” dr Mirosława Węckiego, „Marsz śmierci przez Żory w styczniu 1945 roku” pracownika Muzeum w Żorach Jana Delowicza, „Marsz Śmierci na terenie ziemi jastrzębskiej” Marcina Boratyna z Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu Zdroju, „Ucieczki więźniów KL Auschwitz w czasie "Marszu Śmierci". Pomoc mieszkańców Śląska dla uciekinierów” dr Jacka Lachendro z Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, „Gliwice na trasie Marszu Śmierci” dr Bogusława Tracza z IPN Katowice oraz artykuł Jerzego Klistały z Bielska Białej „Marsz ewakuacyjny – „marsz śmierci” z KL Auschwitz do Wodzisławia Śl. – w odczuciu uczestnika tego marszu”.
Dyskusja i uczczenie ofiar
Promocja książki odbędzie się 1 września 2016 w Muzeum w Wodzisławiu Śl. Początek o godz. 15.00. Od wtedy publikację będzie można zakupić placówce. Przypadające na 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej spotkanie będzie okazją do uczczenia ofiar wojny oraz dyskusji na szeroko rozumiany temat związany z marszem śmierci. Będzie to okazja do szerszej rozmowy szczególnie na temat ucieczek więźniów KL Auschwitz i pomocy udzielanej im przez mieszkańców Górnego Śląska.
(opr. tora)
Konkurs
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z „Nowinami Wodzisławskimi” przygotowało konkurs, w którym niebawem będziecie mogli wygrać książkę. Trzeba tylko na bieżąco śledzić portal nowiny.pl.