Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (814) Data wydania: 21.06.16
Czytaj e-gazetę

Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

KONKURS

Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.

OSP MARKLOWICE

Jednostka OSP w Marklowicach powstała w kwietniu 1909 roku pod nazwą Związek Straży Pożarnej. Założycielem był Jan Sładek. Podstawowym sprzętem gaśniczym były wiadra, bosaki, toporki i zwykłe drabiny. I wojna światowa kosztowała życie wielu strażaków.

Sikawka od gminy

24 maja 1926 r. gmina Marklowice Górne utworzyła Ochotniczą Straż Pożarną. Na zebraniu gminnym wybrany został zarząd i piętnastu członków czynnych. Naczelnikiem wybrano druha Józefa Kocjana. Druhowie już 1 czerwca 1926 r. dostali m.in. sikawkę dwukołową, trzy drabiny, 13 hełmów, 11 mundurów, 11 pasów parcianych, jedną pochodnię i dzwonek. W niedługim czasie zakupiono dla nich 100 metrów węża tłocznego.

Przymus zamiast ochotników

Jednostka zaczęła od szkoleń. Wkrótce brała już udział w ćwiczeniach, wyjazdach, zarówno do pożarów jak i na różne uroczystości. Kroniki wspominają, że prenumerowano też czasopismo „Strażak Śląski”. W listopadzie 1928 roku zarząd gminy został zawiadomiony o likwidacji ochotniczej straży pożarnej. Jednak 21 kwietnia 1929 r. na zebraniu gminnym powołano przymusową straż pożarną. Kiedy w czerwcu 1930 r. jednostka dostała motopompę z wozem konnym - tak zwaną bryczkę - i całym osprzętem, powstała ochotnicza jednostka pod tym samym kierownictwem, co straż przymusowa.

Wojenna fojerwera

OSP działała do wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji działała przymusowa straż, tzw. fojerwera. Jej ćwiczenia odbywały się w niedziele, a komendantem był Józef Wolny. Po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku, znowu utworzono OSP. Jednostka dysponowała przenośną motopompą dwusuwową Flader Viktoria, umieszczoną na tak zwanym wozie pogotowia. Był to czterokołowy wóz konny. Ciągnęły go pary koni od rolników.

Przyczepka zamiast wozu konnego

Sikawka konna służyła do 1957 r., kiedy to druhowie z Marklowic dostali przyczepkę samochodową z motopompą od OSP Pszów. W tym też roku wybrano na walnym zebraniu nowe władze OSP. Prezesem został Wincenty Radecki. Jednostka chlubiła się dobrym poziomem wyszkolenia bojowego, czego dowodem były wyniki uzyskane na zawodach rejonowych czy powiatowych.

Pora na nową remizę

W roku 1958 pojawiła się idea budowy nowej remizy strażackiej. Stara mała drewniana remiza przestała spełniać swoje zadania. Inicjatorem budowy remizy był ówczesny naczelnik gminy Marklowice Stefan Grabiec. W 1961 r. ochotnicy otrzymali dwa wozy bojowe marki bettford. Żaden nie był sprawny. Strażacy wyremontowali jeden z nich.

Już we wrześniu 1962 r. oddano do użytku nową remizę. Fakt ten ożywił OSP Marklowice, zarówno pod względem pożarniczym, jak i zaangażowania w życie kulturalne miejscowości. Jednostka przyciągnęła też nowych członków, zwłaszcza młodzież. W1966 r. ochotnicy otrzymali samochód wojskowy dodge. Przerobili do w czynie społecznym na wóz strażacki.

Zarząd ćwierćwiecza

W tym też roku na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano nowy zarząd. Prezesem został Jan Danel, naczelnikiem Rajmund Kolarski kolarski, sekretarzem Józef Kupka, skarbnikiem Edward Gąsior. Pełnili te funkcje przez 25 lat. Od 1968 r. do 5 sierpnia 1974 r. strażacy dysponowali starem 20. 6 sierpnia 1974 r. jednostka dostała z komendy powiatowej stara 25.

Sztandar na jubileusz

16 września 1990 r., w uroczystość 80-lecia powstania OSP Marklowice poświęcono i przekazano jednostce nowy sztandar ufundowany przez mieszkańców Marklowic. 21 stycznia 1991 r. wybrano nowy zarząd z prezesem Józefem Kupką na czele. 21 stycznia 1996 r. wybrano nowy zarząd składzie: prezes Józef Kupka, naczelnik Marian Kolarski, wiceprezes Jan Danel, sekretarz Czesław Firut, skarbnik Piotr Rogus, zastępca naczelnika Jan Kotas, gospodarz Alojzy Moszyński, członkowie Antoni Brahman i Stanisław Szypuła.

W swojej gminie

Głównym zadaniem zarządu było podjęcie starań o zdobycie nowego samochodu bojowego. Starania powiodły się po 1995 roku, kiedy reaktywowano gminę Marklowice. Wyremontowano budynek remizy, w tym klatkę schodową, wymieniono okna i drzwi. W remizie tymczasowo działał Urząd Gminy do momentu wybudowania nowego. 14 maja 1996 r. gmina kupiła nowe podwozie pod wóz bojowy star 244. Auto przekazano w czerwcu 1997 r. Już w lipcu 1997 r. wóz przeszedł chrzest bojowy uczestnicząc w walce z powodzią, która ogarnęła południową Polskę.

Zmiany w zarządzie

15 stycznia 2000 r. na naczelnika powołano Artura Włodarza, a na gospodarza Antoniego Brachmana. Funkcję p.o. prezesa powierzono sekretarzowi Czesławowi Firutowi. W takim składzie zarząd funkcjonował do 14 stycznia 2001 r., kiedy wybrano nowy zarząd i trzyosobową komisję rewizyjną. Prezesem został Czesław Firut, naczelnikiem Artur Władarz, zastępcą naczelnika Marian Kolarski, skarbnikiem Piotr Rogus, sekretarzem Stanisław Wróbel, gospodarzem Antoni Brachman, członkiem Krzysztof Nowak. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Bernard Radecki. 4 września 2001 r. komendant główny włączył OSP Marklowice do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. W styczniu 2006 r. wybrano nowy zarząd. Prezesem pozostał Czesław Firut. Na naczelnika wybrano Piotra Nowaka, a na jego zastępcę Mariana Kolarskiego. Jacek Nowak został sekretarzem, Piotr Rogus – skarbnikiem, Antoni Brachman gospodarzem, Krzysztof Nowak członkiem.

W barwach złota

W roku 2010 jednostka obchodziła stulecie istnienia. Na ten jubileusz prezydium Zarządu Głównego nadało marklowickiej straży Złoty Znak Związku OSP RP. W 2011 r. Urząd Gminy kupił nowy wóz bojowy średni renault midlum, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt. Strażacy biorą udział w uroczystościach kościelnych, zabezpieczają imprezy odbywające się na terenie gminy. Organizują pogadanki w szkołach na temat wiedzy pożarniczej, biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowo-pożarniczych odnoszące zwycięstwa. Wygrali np. zawody miejsko-gminne, które odbyły się 12 czerwca 2016 r. na stadionie w Wodzisławiu Śl. W lutym 2016 r. na zebraniu z funkcji prezesa zrezygnował Czesław Firut. Druhowie wybrali nowy zarząd. Jego skład podajemy obok.

Pora na przeprowadzkę

Od pewnego czasu w gminie mówi się o potrzebie wybudowania nowej remizy, ponieważ obecnie używana, pochodząca sprzed pół wieku nie przystaje do dzisiejszych standardów. Poza tym narażona jest na szkody górnicze.

(opr. tora)


Sprzęt

Od 2011 roku OSP Marklowice posiada średni wóz bojowy renault midlum, z 2500-litrowym zbiornikiem wody i 250-litrowym zbiornikiem środka pianotwórczego. Auto wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt.

Kadra

OSP Marklowice liczy 61 członków, z czego 44 to członkowie zwyczajni, 9 wspierający, a 8 honorowi. 30 druhów ma uprawnienia do wyjazdu do akcji.

Zarząd

  • Piotr Skupień – prezes
  • Piotr Nowak – naczelnik
  • Tomasz Tkocz – z-ca naczelnika
  • Robert Pająk - sekretarz
  • Piotr Rogus - skarbnik
  • Dawid Brachman - gospodarz
  • Krzysztof Nowak – członek

Komisja Rewizyjna

  • Jacek Nowak – przewodniczący
  • Marian Kolarski i Krystian Szypuła – członkowie
  • Czesław Firut – prezes honorowy

Mają swojego kapelana

Ksiądz proboszcz Janusz Jojko od kilku lat jest kapelanem marklowickich strażaków. To czynny członek OSP Marklowice. Ma strażacki mundur ze specjalnymi dystynkcjami kapelana. Propozycję zostania kapelanem dostał poczas spotkania opłatkowego w 2002 r. Zgodził się.