Jak zdobywamy kolejne dni urlopu?
Jedni już rozpoczęli wakacyjne urlopy, jednak większość z nas wypoczynkową przerwę od pracy ma dopiero przed sobą.
Stąd przy okazji urlopowego sezonu Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, ile mamy dni wolnych od pracy i w jaki sposób zwiększa się przysługujący nam wymiar urlopu. Najkrócej rzecz biorąc, to w przypadku zatrudnienia krótszego, niż 10 lat korzystamy z 20 dni urlopu rocznie, jeśli pracujemy dłużej - mamy 26 dni. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy oraz sposób ustania stosunku pracy. - Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia: zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata; średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat - informuje w komunikacie PIP.
W przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej przez absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych do okresu pracy wlicza się 5 lat. Z kolei ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej zwiększa okres zatrudnienia o 4 lata. Absolwentom szkół policealnych, zgodnie z przepisami, do okresu zatrudnienia dolicza się 6 lat, a osobom legitymującym się dyplomem szkoły wyższej - 8 lat.
Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, zgodnie ze stanowiskiem Inspekcji, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Przypomnijmy jeszcze, że urlop za dany rok należy wybrać do 30 września roku kolejnego.
(tora), Samorząd PAP