Kącik ZUS
Kącik ZUS
Od ukończenia studiów pracuję cały czas w zawodzie nauczyciela w szkole ponadgimnazjalnej. W przyszłym roku skończę 55 lat. W związku z brakiem godzin w szkole od września nie będę już pracować w szkole. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpi w wyniku porozumienia stron. Chciałabym wiedzieć, czy będę mogła skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego po odejściu z pracy ze szkoły?
Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy łącznie spełnili następujące warunki: osiągnęli wiek wymagany przez ustawę, mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć oraz rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy. Fakt, że nie będzie wykonywała pani pracy nauczycielskiej bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku, nie stanowi przeszkody do przyznania świadczenia. Nie będzie jednak ono pani przysługiwało, jeśli po zakończeniu pracy nauczycielskiej, a jeszcze przed złożeniem wniosku o to świadczenie podejmie pani inne zatrudnienie lub działalność. Świadczenie kompensacyjne może być bowiem przyznane tylko takiemu nauczycielowi, który bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku pracował na stanowisku nauczyciela. Wiek, w jakim można nabyć prawo do świadczenia, jest zróżnicowany dla obu płci i jest uzależniony od roku, w którym zostanie osiągnięty i wynosi od 55 do 64 lat. Na przykład wynosi on co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 57 lat dla mężczyzn, gdy osiągnięcie tego wieku przypada na lata 2017 – 2018.
Jestem rencistką. Od lat pobieram z ZUS stałą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zastanawiam się, czy nie korzystniej byłoby dla mnie otrzymywać rentę socjalną. Czy zamiast tego swojego świadczenia mogłabym się ubiegać się o rentę socjalną?
Nie. Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do: renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, emerytury, pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. O braku możliwości przyznania renty socjalnej nie decyduje samo pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy, ale fakt, że jest pani osobą uprawnioną do takiego świadczenia. Ponadto renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która z powodu naruszenia sprawności organizmu powstałego przed 18. rokiem życia została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.
Do 2004 roku pracowałem w szkodliwych warunkach przez 26 lat. Czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę?
O ile urodził się pan po 1948 roku i jeśli na 1 stycznia 1999 r. udokumentuje pan w sumie 25 lat pracy (składkowych i nieskładkowych), w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach, to po ukończeniu 60 lat będzie pan mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Jeśli nie ma pan 25 lat pracy na koniec 1998 r., to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego będzie mógł pan złożyć wniosek o emeryturę wraz z rekompensatę za to, że nie skorzystał Pan z wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach.