Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (787) Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę

Po godzinach skuwali tynk w piwnicy. Jest efekt

Dyrektor Marek Hawel i muzycy z Pszowa zakasali rękawy i remontowali starą piwnicę w Miejskim Ośrodku Kultury.

PSZÓW Stara piwnica w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie zyskała nowy wygląd i nową funkcję. Jej potencjał został dostrzeżony przy okazji wymiany rur, które doprowadzają wodę. Jeszcze do niedawna pierwszy rzut oka niezagospodarowana piwnica nie sprawiała najlepszego wrażenia. Ale pod warstwami smutnego tynku przebijały się piękne, stare cegły. - Postanowiliśmy je odsłonić. Pracowaliśmy wolontaryjnie, po godzinach. Między innymi z muzykami zespołu Rise Up, który w piwnicy miał swoje próby. Wymagało to dużo czasu - mówi dyrektor MOK w Pszowie, Marek Hawel. - Skuwaliśmy tynk, czyściliśmy cegły, impregnowaliśmy ściany. Pozostawiliśmy strukturę, która jest piękna. Przy schodach zamontowaliśmy poręcz, żeby było bezpiecznie. Same schody również uzupełniliśmy - dodaje dyrektor.

Palarnia

Duża część pomieszczeń piwnicznych jest już gotowa. Podczas ostatniego koncerty zespołu Luxtorpeda piwnica była wykorzystywana jako palarnia. - To się sprawdziło. Mamy tam wentylatory - podkreśla dyrektor. W przyszłości, po zakończeniu wszystkich prac, piwnica może być miejscem kameralnych wydarzeń. - Oczywiście na tyle, na ile pozwolą nam przepisy, ponieważ jest tam tylko jedno wyjście ewakuacyjne - zaznacza Marek Hawel.

Data

Pierwotnie stare pomieszczenia piwniczne służyły za piwnicę szynku, później była to po prostu kotłownia. Przy okazji ostatnich prac okazało się, że obiekt mógł powstać nie w 1894 roku, ale wcześniej. - Analizując napisy na ścianie, które odsłoniliśmy, zaczynamy skłaniać się ku 1804 rokowi - mówi dyrektor Hawel.

(mak)