Kształcenie ustawiczne- najważniejsze na koniec
Zawodowcy
Niniejszym tekstem kończymy cykl publikacji poświęconych kształceniu zawodowemu osób dorosłych. Przez ponad pół roku pracownicy Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim starali się przekonać do uczenia się przez całe życie, dzielili się wiedzą na temat wybranych kwalifikacji i zawodów oraz ukazywali możliwości uzupełnienia wykształcenia, szybkiego zdobycia zawodu lub przekwalifikowania się. Rubryka „Zawodowcy” stała się swoistym przewodnikiem po zawodach i wskazywała możliwości ich zdobycia.
Już Heraklit z Efezu wiedział, że „Jedyną stałą rzeczą jest zmiana”. Dynamiczny rozwój nauki i techniki powoduje, że rynek pracy również stał się zmienny i coraz bardziej wymagający. Zmieniają się wymagania praktycznie na każdym stanowisku pracy. Od pracownika oczekuje się umiejętności szybkiego dostosowania się do zmian technologicznych, do przyswajania nowych technik informacyjnych, programów, przepisów, a konkurencja na rynku zmusza do inicjatywy i kreatywności. W obliczu tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, niezwykle ważne staje się nabycie umiejętności dostosowania do zmian. Rolą kształcenia ustawicznego jest nie tylko umożliwienie uzyskania wykształcenia ogólnego, zdobycia zawodu, ale też uczenie umiejętności uczenia się i dążenia do samorozwoju.
Zmiany w kształceniu zawodowym
W szkolnictwie zawodowym odchodzi się od nauki zawodów na rzecz kształcenia konkretnych kwalifikacji. W zawodach wyodrębniono od jednej do trzech kwalifikacji, przy czym jedna kwalifikacja może być składnikiem kilku zawodów. Osoba, która już raz potwierdziła określone efekty kształcenia, nie musi tego robić ponownie zdobywając nowy zawód.
Zdobycie zawodu w dorosłym życiu jest możliwe poprzez ukończenie szkoły policealnej lub kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Likwidacji uległy zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych oraz technika uzupełniające dla dorosłych. Kwalifikacyjne kursy zawodowe są nową, pozaszkolną formą kształcenia ustawicznego. Trwają od 6 do 9 miesięcy. Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego upoważnia do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Wykształcenie średnie drogą do kariery
Dorośli, którzy nie ukończyli żadnej szkoły ponadgimnazjalnej, mogą wybrać kwalifikacyjny kurs zawodowy, albo liceum ogólnokształcące. Jest też możliwość skorzystania z obu propozycji w jednym czasie. Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego i zdanie egzaminu państwowego daje kwalifikację w danym zawodzie. Ale żeby zdobyć tytuł technika, sam kurs nie wystarczy, trzeba mieć wykształcenie średnie. Dlatego zaleca się kursantom, aby dodatkowo zapisali się do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, gdyż posiadanie wykształcenia średniego staje się furtką do kariery zawodowej. Matura w tym przypadku nie jest wymagana, liczy się wykształcenie średnie.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Warto wiedzieć, że na lokalnym rynku edukacyjnym znajduje się prężnie działająca placówka kształcenia ustawicznego. Jest nią Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego - publiczna placówka oświatowa kształcąca dorosłych, która od 15. lat oferuje bezpłatne kształcenie w formach szkolnych i pozaszkolnych. PCKU daje możliwość zdobycia nowego zawodu, podniesienia kwalifikacji oraz uzyskania średniego wykształcenia. Aby sprostać wymaganiom i potrzebom osób dorosłych, kształcenie odbywa się w systemie wieczorowym, zaocznym lub e-learningowym, czyli przez Internet. Wybierając kształcenie na odległość, słuchacz sam decyduje kiedy (o której porze dnia i nocy) chce się uczyć. Narzędziem umożliwiającym kształcenie na odległość jest platforma edukacyjna, która w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim funkcjonuje już od 10 lat. Nie bójmy się sięgać do nowych, informatycznych czy wirtualnych narzędzi w edukacji. Nie są one ani gorsze, ani mniej skuteczne od tradycyjnych, a niejednokrotnie są jedyną możliwością na zdobycie wykształcenia ogólnego lub zmiany zawodu. Są też prawdziwym oknem na świat dla osób niepełnosprawnych, które ze względu na ograniczenia ruchowe nie są w stanie uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych.
Planując swoją karierę zawodową warto również rozważyć ofertę szkół policealnych w PCKU w takich zawodach jak: technik usług kosmetycznych, technik rachunkowości, technik administracji, technik bhp i wiele, wiele innych. Zapraszamy.
Na zakończenie pragnę bardzo serdecznie podziękować Redaktorowi Naczelnemu, Tomaszowi Raudnerowi za nawiązanie współpracy i za umożliwienie publikacji naszych materiałów informacyjno – promocyjnych. Mam nadzieję, że ta współpraca zaowocowała nie tylko zwiększonym naborem do PCKU, ale też przyczyniła się do lepszego zrozumienia przez czytelników NW skomplikowanej specyfiki zreformowanego szkolnictwa zawodowego.
Pięknie dziękuję.
Bożena Rączka
Dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim