Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (778) Data wydania: 13.10.15
Czytaj e-gazetę

Elementy największej naukowej inwestycji powstały w Rogowie

Firma PREVAC ma swój udział w budowie przyspieszacza cząstek, dzięki któremu być może uda się dokonać wielu odkryć naukowych

ROGÓW  Pod koniec września w Krakowie otwarte zostało Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris”, którego podstawą jest najnowocześniejszy na świecie synchrotron. To pierwszy przyspieszacz cząstek w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największa od 1972 r. inwestycja w polską naukę. Koszt budowy centrum wyniósł 50 mln euro.

Synchrotron to akcelerator elektronów. Jego sercem jest pierścień składający się z 12 magnesów. Ich pole magnetyczne zakrzywia drogę po jakiej poruszają się elektrony, tak aby krążyły po orbicie zamkniętej. Elektrony podróżują w próżni wytwarzanej w specjalnych komorach. - Rozpędzone cząstki emitują promieniowanie synchrotronowe, czyli fotony o szerokim zakresie energii, które w uproszczeniu nazywamy światłem. Jego jasność jest miliardy razy większa niż jasność światła na powierzchni Słońca. Dzięki synchrotronowi możemy dokładnie dobrać długość fal potrzebnych do danego typu badań – wyjaśnia Justyna Kowalska-Żmudz działu marketingu firmy PREVAC.

Dostawcą zaawansowanych technologicznie aparatur zainstalowanych na synchrotronie „Solaris” jest firma PREVAC z Rogowa. Specjalizuje się w technologiach Hi-Tech. PREVAC ma już na swoim koncie zagraniczne instalacje synchrotronowe i nie tylko. Instalacja na rodzimym synchrotronie jest jednak dla firmy szczególna. PREVAC dostarczył linię pomiarową, do której kierowane jest promieniowanie synchrotronowe oraz stację końcową, w której dokonuje się analiz.

Promieniowanie synchrotronowe przyczyniło się do wielu naukowych odkryć, w tym trzy z nich zostały nagrodzone nagrodą Nobla. Daje nowe możliwości dla rozwoju wielu dziedzin nauki takich jak medycyna, fizyka, farmakologia, archeologia, geologia, krystalografia, biologia, chemia czy inżynieria materiałowa jak i wielu innych. - Właściwości synchrotronu pozwalają zajrzeć w głąb materii i przeprowadzić precyzyjne analizy, które nie byłyby możliwe przy użyciu innych metod badawczych – podkreśla Justyna Kowalska-Żmud.

(art)