Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (776) Data wydania: 29.09.15
Czytaj e-gazetę

Anna German - praktykantka w pszowskiej kopalni

Legendarna piosenkarka Anna German odbyła miesięczną praktykę na kopalni Anna. Doświadczyła, na czym polega praca „na dole”. Wytrwale czołgała się w najniższych chodnikach.

PSZÓW Podczas wizji lokalnej na terenie nieczynnej kopalni Anna radna Elżbieta Idziaczyk ( o czym piszemy poniżej) przypomniała niezwykłą historię związaną z Anną German (1936-1982). Historia pokazuje, że życie legendarnej piosenkarki na krótko splotło się z pszowską kopalnią.

Przykładna studentka

Anna German studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Była zdolną i przykładną studentką. Po trzecim roku studiów (1958 r.) wraz z przyjaciółkami odbyła miesięczną praktykę na kopalni Anna. Fakt ten został odnotowany w książce Bogusława Kołodzieja „Pszów. Wydarzenia, obyczaje, legendy”. Z książki dowiadujemy się, że gdy tylko główny inżynier kopalni spojrzał na Annę German, która miała 183 cm wzrostu, od razu pokręcił głową i powiedział” „Przy takim wzroście będzie pani ciężko w kopalni”.

Czołganie w tunelu

Dalej Bogusław Kołodziej pisze, że pewnego dnia winda zwiozła studentki na dół kopalni, Anna German dostała mdłości, ale wzięła się w garść, uśmiechnęła i weszła w wąski tunel. Korytarz zwężał się i obniżał. Dziewczyny musiały się czołgać. Czołgały się wytrwale, nie chcąc zostać w tyle. Anna German uderzyła się o jakiś wystający odłamek skalny. Przez następny dzień nie tylko ona, ale i jej przyjaciółki, leczyły rany w hotelu.

Chłopy płakały, dziewczyny twarde

Wspomnieniami dotyczącymi praktyk w kopalni dzieli się także koleżanka Anny German ze studiów, Bogumiła Gorlicka. - Dużym przeżyciem dla nas była praktyka miesięczna w kopalni. Ania, Elunia i ja pojechałyśmy do kopalni Anna w Pszowie. Zakwaterowano nas w hotelu górniczym, byli tam też praktykanci z AGH z Krakowa oraz uczniowie technikum górniczego. Za każdy zjazd do kopalni otrzymywałyśmy dodatkową zapłatę, a więc chętnie zjeżdżałyśmy codziennie. Któregoś dnia stary sztygar widząc po powrocie „z dołu” nasze uśmiechnięte miny, powiedział, że on nam pokaże prawdziwą kopalnię. Zaczęło się od zjazdu o godz. 6.00 rano razem z górnikami. Potem poprowadził nas ten sztygar na najtrudniejsze miejsca w kopalni. Chodniki miały tam wysokość 50-60 cm, trzeba więc było się czołgać, co chwilę uderzając kręgosłupem lub głową w belki stropowe. Po tej „szychcie” wielu młodych chłopców z technikum płakało, że zrezygnują z tej szkoły. My, dziewczyny, wykręcałyśmy pod windą mokre kombinezony, ale robiłyśmy „dobrą minę do złej gry”. Na następny dzień sztygar przysłał po nas do hotelu pracownika, a my nie byłyśmy w stanie wstać z łóżek, takie byłyśmy obolałe - czytamy na holenderskiej stronie www.wiatrak.nl.

opr. (mak)