Czy to koniec współpracy z niemieckim miastem?
W Rydułtowach ostatni raz gościła delegacja miasta partnerskiego Reken. Dlaczego ostatni? Ponieważ dobiegł końca drugi projekt unijny, który zbliżył obydwa miasta.
RYDUŁTOWY 984 kilometry – tyle dzieli Rydułtowy i Reken. - Nie jest to mała odległość, ale dzięki wsparciu unijnemu udawało się ten dystans pokonywać tak często, jak tylko było to możliwe - podkreśla Artur Charendarczyk z rydułtowskiego urzędu miasta.
Ostatnia wizyta gości z Reken miała miejsce podczas XXIII Dni Rydułtów. W jej ramach podsumowano wzajemną współpracę. Do Rydułtów przyjechała aż dziesięcioosobowa delegacja z Reken. Przewodził jej burmistrz Reken, Heiner Seier. W ciągu 4 lat wzajemne wizyty, konsultacje i podpatrywanie wypracowanych przez lata rozwiązań przyniosło obu stronom wymierne korzyści. - Przedstawiciele Reken byli pod wrażeniem sposobu, w jaki Rydułtowy stwarzają możliwości uczestnictwa młodych ludzi w wolontariacie. Niemcy zaś chętnie dzielili się wiedzą na temat funkcjonowania instytucji. Obie strony - polska i niemiecka – wyciągnęły sporo korzyści ze wzajemnej współpracy - dodaje urzędnik.
W opinii miasta współpraca Rydułtów i Reken w trakcie 4 minionych lat układała się wzorowo. Duży wpływ na to miał fakt, że miasta były zaangażowane w dwa projekty unijne, a co za tym idzie - otrzymywały środki finansowe, dzięki którym mogły organizować m.in. wizyty i rewizyty. Finansowanie współpracy z budżetów miast nie wchodziło w grę. Niestety, drugi z projektów, który rozpoczął się w 2013 r., właśnie się zakończył. - Decyzja o kontynuowaniu współpracy jeszcze nie zapadła, lecz wszystko wskazuje na to, że w przyszłości nadal będziemy się spotykać i wymieniać wnioskami, spostrzeżeniami i informacjami, które jeszcze bardziej zbliżą nasze miasta do siebie - zaznacza Artur Charendarczyk. Dodaje, że Rydułtowy podejmą starania o udział w kolejnym projekcie unijnym dotyczącym współpracy. Bo tylko wtedy będzie ona mogła być prowadzona w takim wymiarze, jak dotychczas.
(mak)
Podczas ostatniego pobytu delegacji z miasta Reken w Rydułtowach nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Tajemniczy Munsterland” w Rydułtowskim Centrum Kultury. Wystawa będzie dostępna codziennie przez cały wrzesień od 8.00 do 20.00. Jest to świetna okazja do bliższego zapoznania się regionem Niemiec, o którym statystyczny Polak i mieszkaniec Rydułtów wie raczej niewiele. Jego tajemniczość, unikalne zabytki i niebanalne walory turystyczne przyciągają i fascynują nie tylko artystów, ale także wszystkich ludzi szukających miejsc malowniczych z wielowiekową tradycją.