Dlaczego warto zostać specjalistą BHP?
Zawodowcy
Dzisiejsza gospodarka rynkowa, to lawinowo narastająca konkurencja oraz ciągła presja na innowacyjność i efektywność kosztową, duża zmienność gustów klientów. Mając na uwadze taką sytuację sektor bhp staje się strategicznym elementem w planowaniu rozwoju przedsiębiorstwa. Aktualnie pracodawcy są coraz bardziej świadomi oczekiwań, jakie stawiają swoim pracownikom, oczekując przede wszystkim obok kwalifikacji, umiejętności oraz kompetencji zawodowych i społecznych, również wymagania związane z bezpieczną i ergonomiczną pracą.
Bezpieczeństwo i higiena pracy to również dziedzina, która wiąże się z oczekiwaniami pracowników różnego szczebla i branży zawodowej. Należy zadać sobie kluczowe pytanie: czy pracodawca zatrudni pracownika nieprzestrzegającego przepisów bhp i zasad ochrony przeciwpożarowej oraz czy pracownik zatrudni się w firmie, gdzie łamane są przepisy prawa pracy, a stanowiska pracy nie spełniają wymagań bhp i ergonomii?
Aby zapewnić określone standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności w tym zakresie oraz doskonale wyszkolona kadra w sektorze bhp. Zdobycie odpowiedniego wykształcenia w tej branży nie jest łatwe, trudności te związane są z dużą liczbą i małą czytelnością obowiązujących przepisów, procesem kontroli organizacji przez zewnętrzne instytucje kontrolujące oraz obowiązkami pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego tak istotne jest, by kształcić techników bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy przez cały czas będą czuli potrzebę uaktualniania swojej wiedzy i umiejętności, doskonalenia kompetencji pamiętając, iż pracownicy służb bhp stanowią we współczesnym świecie newralgiczną grupę jeżeli chodzi o poziom bezpieczeństwa w organizacji.
Taką właśnie możliwość kształcenia daje Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. To tutaj przy wydatnej pomocy doświadczonej kadry wykładowców, mającej zarówno doskonałe przygotowanie dydaktyczne jak i wiedzę praktyczną w służbach bhp, można kształcić się na kierunku technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracownie PCKU wyposażone są w specjalistyczny sprzęt podnoszący jakość kształcenia i ułatwiający opanowanie wiadomości i umiejętności niezbędnych dla danego zawodu, a zajęcia praktyczne prowadzone są w nowoczesnych pracowniach i warsztatach Centrum Kształcenia Praktycznego wchodzących w skład Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego.
By zostać przyjętym do szkoły policealnej – technikum bhp, należy mieć ukończoną szkołę średnią (technikum lub liceum – nie trzeba mieć matury). Po trzech semestrach nauki absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły policealnej. Aby uzyskać tytuł technika bhp, odpowiednio przygotowani absolwenci przystępują w naszej szkole do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną (OKE).
Zawód ten, choć nie jest związany z daną specjalnością zawodową, daje możliwości zatrudnienia w każdej branży – handlowej, produkcyjnej i usługowej.
Marek Niemiec,
nauczyciel Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim
Od lipca 2013 r. w służbie bhp mogą pracować osoby, które posiadają zawód technika bhp lub wyższe wykształcenie o kierunku bądź specjalności bhp, albo studia podyplomowe w zakresie bhp. Technicy bhp mogą pracować na stanowiskach inspektora ds. bhp lub starszego inspektora ds. bhp. Służba bhp jest uprawniona do:
• przeprowadzania kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przestrzegania przepisów oraz zasad w tym zakresie w zakładzie pracy i w każdym innym miejscu wykonywania pracy,
• występowania do osób kierujących pracownikami z zaleceniami usunięcia stwierdzonych zagrożeń wypadkowych i szkodliwości zawodowych oraz uchybień w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
• występowania do pracodawcy z wnioskami o nagradzanie pracowników wyróżniających się w działalności na rzecz poprawy warunków bhp,
• występowania do pracodawcy o zastosowanie kar porządkowych w stosunku do pracowników odpowiedzialnych za zaniedbanie obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
• niezwłocznego wstrzymania pracy maszyny lub innego urządzenia technicznego w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracownika albo innych osób,
• niezwłocznego odsunięcia od pracy pracownika zatrudnionego przy pracy wzbronionej,
• niezwłocznego odsunięcia od pracy pracownika, który swoim zachowaniem lub sposobem wykonywania pracy stwarza bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia własnego albo innych osób,
• wnioskowania do pracodawcy o niezwłoczne wstrzymanie pracy w zakładzie pracy, w jego części lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do wykonywania pracy, w wypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników albo innych osób.