Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Moja żona ma decyzję o przyznaniu emerytury, w której zaliczono 36 miesięcy nieskładkowych - urlop wychowawczy na dzieci. Czytam, że od 1 maja zmieniły się przepisy i powinna mieć to policzone tak, jak lata składkowe. Żona ma emeryturę z kapitałem początkowym. Kiedy dostanie wyższą?
Jeśli ktoś już ma przyznane świadczenie, to sam musi złożyć do ZUS wniosek o jego przeliczenie. Zatem, aby ZUS na nowo przeliczył emeryturę żona musi wystąpić z wnioskiem. Wypłata świadczenia w nowej wysokości następuje od miesiąca, w którym złożono wniosek.
Urodziłam się w styczniu 1948 roku. Od 2008 r. pobieram emeryturę. Złożyłam w ZUS wniosek o przeliczenie mi urlopu wychowawczego po 1,3, zamiast 0,7, ale mi odmówiono. Osiągnęłam powszechny wiek emerytalny, mam wymagane okresy składkowe i nieskładkowe, kontynuowałam ubezpieczenie po przejściu na emeryturę. Chciałabym mieć obliczony kapitał początkowy, czy jest taka możliwość?
Żeby zaliczyć pani urlop wychowawczy po 1,3 proc. za każdy rok, musiałaby pani mieć obliczony kapitał początkowy, bo zmiany dotyczą wyłącznie liczenia urlopu wychowawczego w kapitale początkowym. Kapitał obliczany jest osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r., pani więc to nie dotyczy. Pani ma obliczone świadczenie według starych zasad.
Żeby skorzystać na przepisach obowiązujących od 1 maja, musiałaby mieć pani obliczoną emeryturę w wieku powszechnym, czyli po ukończeniu 60 lat, według nowych, zreformowanych zasad, które uwzględniają kapitał początkowy. W niektórych przypadkach osoby urodzone do końca 1948 roku, których nie objęła reforma, mogą mieć obliczona emeryturę według zasad kapitałowych (zreformowanych). Muszą jednak łącznie spełnić warunki: z wnioskiem o emeryturę wystąpić po 31 grudnia 2008 r. i po przejściu na emeryturę kontynuować ubezpieczenie emerytalno-rentowe, czyli pracować. Pani nie spełnia już pierwszego warunku, bo na emeryturę przeszła w 2008 roku. Niestety, w kwestii urlopu wychowawczego zmiany obowiązujące od 1 maja pani nie dotyczą.
Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą. Przez kilka miesięcy miałam problemy finansowe i w regulowaniu składek mam zaległości za 4 miesiące. Nie jestem w stanie opłacić zaległości jednorazową wpłatą. Czy mogę je uregulować w miesięcznych ratach?
Oczywiście. w tym celu należy złożyć do ZUS umotywowany wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty wraz z dokumentacją umożliwiającą ocenę pani sytuacji finansowej, a także dokumentacją dotyczącą pomocy publicznej. Dokumenty można złożyć osobiście, przesłać pocztą lub elektronicznie.