Szukają firmy, która przeniesie cmentarz
LUBOMIA Gmina ogłosiła przetarg na budowę i zagospodarowanie cmentarza w nowej miejscowości wraz z przeniesieniem grobów z cmentarza w Nieboczowach.
To niemal pionierskie i bardzo skomplikowane, a przy tym natualnie delikatne zadanie. Nie chodzi bowiem o przeniesienie kilku lub kilkunastu grobó, ale o budowę nowego cmentarza i przeniesienie na jego teren szczątków osób pochowanych na funkcjonującym jeszcze cmentarzu w Nieboczowach. W grę wchodzi wykonanie ekshumacji z 289 mogił nieboczowskiego cmentarza. Jak podkreślają włodarze gminy to dopiero drugie tego typu zadanie w histroii naszego kraju.
Nie tylko na nowy cmentarz
Ekshumowane zwłoki zostaną ponownie pochowane na nowym cmentarzu. Część w mogiłach indywidualnych, a część w mogile zbiorowej. Niektóre szczątki trafią również na okoliczne cmentarze, bo część nieboczowian nie przenosi się do nowej miejscowości. Wybierając indywidualne rozwiązania już osiedliła się lub zamierza osiedlić się gdzie indziej. Naturalną rzeczą jest, że ci ludzie chcą mieć groby bliskich na cmentarzach w pobliżu nowego miejsca zamieszkania. Wykonawca będzie musiał również wykonać tymczasowe, drewniane obudowy mogił wraz z krzyżami i tabliczkami informacyjnymi, a następnie zająć się przeniesieniem istniejących pomników w nowe miejsca pochówku, bądź wykonać nowe w przypadkach, kiedy przeniesienie istniejących nagrobków jest niemożliwe. Będzie też musiał zasypać stare mogiły i uprzątnąć cały teren. Oprócz przenosin grobów przetarg obejmował będzie też przenosiny przydrożnych krzyży i kapliczek, istniejących na terenie Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej.
Nowy cmentarz ze zbiorową mogiłą
Oczywiście najpierw trzeba będzie wybudować nowy cmentarz. W zakres budowy i zagospodarowania cmentarza w nowej wsi wchodzi między innymi: wykonanie zagęszczonego nasypu ziemnego, wykonanie mogiły zbiorowej, wykonanie ogrodzenia terenu cmentarza wraz z bramą cmentarną i pozostałymi elementami, wykonanie parkingu dla samochodów oraz zaplecza technicznego wraz z niezbędnymi instalacjami technicznymi i wiatami na gromadzenie odpadów, wykonanie przyłączy i instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, wykonanie zagospodarowania terenu wraz z elementami małej architektury i oświetlaniem terenu oraz drogami i ścieżkami utwardzonymi.
Rok na zadanie
Oferty na wykonanie tak skomplikowanego zadania urząd gminy zbiera do 7 sierpnia. Same ekshumacje rozpoczną się jesienią, po Wszystkich Świętych. Zgodnie z prawem można je wykonywać do 15 kwietnia, w godzinach rannych. - Planujemy, że całe zadania zostanie zakończone do końca września przyszłego roku – mówi Bogdan Burek, zastępca wójta Lubomi.
(art)