CZY WARTO ZRZESZAĆ SIĘ W CECHACH?
W Polsce i na świecie rzemiosło jest istotnym elementem uzupełniającym przemysł i wpływającym na przyspieszenie rozwoju gospodarczego kraju. Jest czynnikiem zmniejszającym bezrobocie i wspomagającym system oświatowy.
Rzemiosło rozwijało się w Polsce już w okresie wczesnopiastowskim. W dawnych czasach rzemieślnicy mieli obowiązek członkostwa w cechu. Należenie do cechu było nobilitacją i potwierdzeniem umiejętności rzemieślnika.
Po zniesieniu obowiązku należenia do cechów wielu rzemieślników zadało sobie pytanie – co mi daje członkostwo w cechu, czy warto, czy nie warto być w cechu w momencie, kiedy nie ma już takiego obowiązku. Okazało się, że dla większości rzemieślników wystąpienie z cechu oznaczało nie rozstanie się z przywilejami i korzyściami lecz tylko uwolnienie się od uciążliwego i kosztownego obowiązku.
Po latach okazało się jednak, że mała firma i pojedynczy rzemieślnik w warunkach wolnego rynku, bez wsparcia prawidłowo działającego cechu, ma bardzo utrudnione warunki rozwoju.
Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim wracając do dawnych czasów chce powrócić do dawnej tradycji, do sytuacji, że cech daje faktyczne i namacalne korzyści z członkostwa. Chcemy, żeby nasi członkowie czuli się wyróżnieni faktem przynależności do naszego Cechu. Jednakże, związanie z „rzemieślniczą tradycją” nie wiąże się równocześnie z czymś archaicznym i przestarzałym, co zwykle kojarzone jest przez ludzi, osoby nie znające środowiska. Chcemy, aby przynależność do naszego stowarzyszenia łączyła przedsiębiorców, kojarzyła się z nowoczesnością, atrakcyjnością proponowanej oferty, podążaniem i dostosowywaniem się do potrzeb przedsiębiorców.
Tutejszy Cech od dawna stara się ulepszać swój prestiż w stosunku do gmin, powiatów, województw oraz w stosunku do państwa. Z roku na rok rzetelnie i z ogromną starannością pracuje nad optymalizacją i udoskonaleniem swojej oferty i korzyści z przynależności.
Działalność naszej instytucji to oprócz promocji działalności gospodarczej i społeczno-zawodowej rzemiosła, także nadzór nad organizacją i przebiegiem procesu przygotowania zawodowego w rzemiośle, udzielanie pomocy rzemieślnikom i innym przedsiębiorcom zrzeszonym w organizacjach samorządu gospodarczego rzemiosła, reprezentowanie interesów środowiska rzemieślniczego wobec organów administracji publicznej, uczestniczenie w realizacji zadań z zakresu oświaty i wychowania w celu zapewnienia wykwalifikowanych kadr dla gospodarki, a także utrwalanie więzi środowiskowych, postaw zgodnych z zasadami etyki i godności zawodu, prowadzenie na rzecz członków działalności społeczno-organizacyjnej, kulturalnej, oświatowej i gospodarczej, a także reprezentowanie interesów członków wobec organów administracji i sądów.
Nasze działania priorytetowe ukierunkowane są na wysoką jakość kształcenia zawodowego, które między innymi: dostosowują kierunki i efekty kształcenia do wymogów rynku pracy, ułatwiają wejście ucznia na rynek pracy i uczestniczenie w nim w trakcie procesu kształcenia zawodowego, solidnie przygotowują do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, promują umiejętności zawodowe swoich uczniów, poprzez ich udział w konkursach.
Jesteśmy organizatorem wielu przedsięwzięć medialnych, m.in. Jarmarków Franciszkańskich czy Pikników Przedsiębiorczości promujących działalność rzemieślniczą. Co roku współorganizujemy Powiatowego Lidera Przedsiębiorczości. Realizujemy projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz projekty realizowane w ramach programu Leonardo da Vinci/Erasmus plus.
Posiadamy w swoich strukturach niepubliczną placówkę oświatową, której celem jest organizowanie kursów i szkoleń. Jako pierwszy Cech w Polsce uzyskał certyfikat systemu zarządzania jakością ISO, który nadal jest utrzymywany.
Ponadto, z powodzeniem prowadzimy od 1997 roku biuro rachunkowe skierowane dla przedsiębiorców tutejszego Cechu. Każdy nasz klient traktowany jest w sposób indywidualny. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klienta przez poznanie specyfiki prowadzonej działalności. Profesjonalizm, solidność i życzliwe traktowanie spowodowały, że w chwili obecnej biuro świadczy usługi dla bardzo wielu podmiotów gospodarczych o szerokim zakresie rodzajów działalności i zróżnicowanej formie własności. Oferta biura dotyczy prowadzenia usług księgowych, kadr i płac oraz usług dodatkowych dot. doradztwa w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej oraz zmniejszania obciążeń podatkowych i ZUS, reprezentowania klienta w czasie kontroli w Urzędzie Skarbowym i ZUS, analizy ekonomiczno – finansowe w celu uzyskania kredytu, wypełniania wniosków do Urzędu Pracy o dofinansowanie.
Cech współpracuje również z radcą prawnym, specjalistą d/s bhp oraz specjalistą d/s pozyskiwania funduszy unijnych.
Przedsiębiorco, pamiętaj, że nasze usługi ukierunkowane są na Twoja potrzeby i wymagania. Dla Ciebie przedsiębiorco, podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe, rozwijamy i poszerzamy swój obszar działalności.
Nie czekaj, zrzesz się w organizacji skupiającej blisko 300 przedsiębiorców i bierz aktywny udział w życiu cechowej organizacji.