Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (759) Data wydania: 02.06.15
Czytaj e-gazetę

Szacowny jubileusz szkoły w Zawadzie

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Wodzisławiu świętuje jubileusz 130-lecia istnienia szkoły w Zawadzie.

WODZISŁAW ŚL. Huczne obchody rozpoczęły się 22 maja. Zainaugurowała je uroczysta akademia. - Wspominając minione lata z trudem odtwarzamy postaci nauczycieli i kierowników troszczących się o mienie szkoły i poziom edukacyjny uczniów, wreszcie absolwentów, których dalsze losy są imponujące. Wszyscy ciepło wspominają lata swojej pierwszej szkoły i nauczycieli, którzy w zawierusze historii uczyli po polsku, po niemiecku, w różnych orientacjach politycznych, ale zawsze dobrze wychowując małego Polaka, Ślązaka i wodzisławianina – mówiła dyrektor placówki, Bożena Pluta.

Uzdrowisko chciało szkołę

Bogata przeszłość szkoły w Zawadzie sięga lat 80. XIX wieku. Ponieważ wieś Zawada historycznie związana była z Pszowem, dlatego po wprowadzeniu w 1765 ustawy pruskiej o obowiązku szkolnym dzieci zawadzkie przydzielono właśnie do szkoły w Pszowie. Musiały chodzić pieszo. Ze względu na odległość, a także na stan drogi, która w porach deszczowych zamieniała się w błoto, a zimą była zasypana śniegiem, frekwencja dzieci zawadzkich w szkole była niska. Kiedy więc Zawada zaistniała jako uzdrowisko, gmina zaczęła rozważać założenie własnej szkoły.

W 1856 r. w Zawadzie mieszkało 96 dzieci w wieku szkolnym, dlatego gromada wiejska, której przewodniczył sołtys wsi Krakowczyk zebrała się, aby rozważyć zakup drewnianej chałupy zmarłego półsiodłoka Filipa Basztona (razem z oborą i 22 morgową rolą). Jednak cena 500 talarów była nieosiągalna dla gminy, dlatego pomysłu nie zrealizowano.

Kolejna szansa pojawiła się w listopadzie 1881 r., kiedy mieszkaniec Zawady, handlarz bydłem Jan Jonczyk, przekazał parcelę 38 arów za cenę 450 marek.

Jedna izba i mieszkanie

5 października 1885 roku powstała szkoła w Zawadzie. Budowę zrealizował budowniczy Raschdorf z Raciborza kosztem ponad 13 000 marek.

Budynek posiadał jedną izbę szkolną i mieszkanie dla nauczyciela. Pierwszym nauczycielem był Jan Gomola (lub Gomoła), który rozpoczął naukę ze 115 uczniami. Był Polakiem, a do Zawady przybył z Ziemięcic koło Gliwic. Uczył dzieci przed i po południu oraz sprawował również funkcję pisarza gminnego i rozjemcy (rozpatrywał drobne prawa karne). - Sama szkoła przeżywała wzloty i upadki, ale stale się rozbudowywała i rozwijała. Z jednoizbowego pomieszczenia już w kilka lat później przeobraziła się w dwuizbową szkołę, a w 1911 roku w piętrowy budynek i wciąż się rozwijała. W 1938 r. nastąpiła kolejna rozbudowa, w wyniku której powstał budynek przypominający obecny, zaś w 2000 roku ostatnia rozbudowa i powstanie aktualnego wizerunku szkoły - podkreśla dyrektor Bożena Pluta.

Z okazji jubileuszu wydana została publikacja książkowa „130 lat szkoły w Zawadzie”. Jest to już druga publikacja książkowa wydana przez nauczycieli szkoły. Szkoła została uhonorowana złotym krzyżem zasługi dla pożarnictwa. Obchody jubileuszu zakończą się w październiku.

(mak)