Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (759) Data wydania: 02.06.15
Czytaj e-gazetę

Komputeryzacja w przemyśle - maszyny CNC

Czasami  zadajemy sobie pytanie - czy jest możliwa taka praca, w której to  jakieś urządzenie pracuje za nas?

POWIAT Maszyny nigdy całkowicie nie wyeliminują pracy człowieka, ale na pewno mogą ją ułatwić i usprawnić. Taką możliwość daje wykorzystanie maszyn CNC, które produkują różne elementy,  zaś operator obsługujący  to urządzenie zajmuje się  pilnowaniem  i korygowaniem pracy obrabiarki CNC. Ważną zaletą zastosowania tego typu technologii  jest to, że maszyny CNC nie generują bezrobocia, ponieważ tak jak w przypadku maszyn konwencjonalnych, człowiek dalej jest potrzebny do obsługi maszyny – inny jest jedynie zakres jego pracy. Ważnym atutem takiej obróbki jest to, że jakość wyrobu zależy od jakości maszyny, narzędzi  oraz przyrządów, a nie od stanu psychofizycznego i umiejętności operatora. Biorąc pod uwagę  dobrą infrastrukturę drogową w naszym regionie oraz wybudowaną  autostradę możemy mówić o warunkach sprzyjających powstawaniu  zakładów pracy,  które zajmują się produkcją w oparciu o nowe rozwiązania i technologie CNC .

Specjalny kod

Pełna nazwa CNC to:  Computerized Numerical Control,  co w dosłownym tłumaczeniu znaczy komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. W praktyce oznacza to, że operator maszyny porozumiewa się z wybranym urządzeniem za pomocą  specjalnego kodu - języka, którego słowa oparte są o liczby. Język ten został znormalizowany już w połowie XX wieku i nazywany jest także ISO dialektem, albo  językiem G-kodów. Co najważniejsze, w tym języku programowane są wszystkie maszyny CNC i jest to uniwersalny język niezależny od narodowości operatora czy programisty CNC. Warto dodać, że język ten jest ciągle rozwijany.  W zawodach opartych o CNC   bardzo ważne jest też  nabycie  umiejętności czytania rysunku technicznego. Pozwala  ona w sposób „obrazowy” przedstawiać i modelować elementy wytwarzane w wersji płaskiej 2D oraz przestrzennej 3D. Zaś techniczne możliwości  pozwalają już na etapie pomysłu zobrazować użyteczność produktu.

Analizując nazwy zawodów w klasyfikacji zawodów MEN,  nie doszukamy się zawodu, mającego w nazwie własnej słowa CNC. Umiejętności programowania i obsługi maszyn CNC uczy się w zawodach  operator obrabiarek skrawających lub na Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym w kwalifikacji M19 - Użytkowanie obrabiarek skrawających.

Bezpłatne kształcenie

Jaka więc jest droga, by  w przyszłości móc pracować na tym bardzo nowoczesnym stanowisku pracy. Młodzież może wybrać zawód operatora obrabiarek skrawających, technika mechanika na podbudowie kwalifikacji M19. Także w zawodzie technika mechatronika  uczniowie zapoznają się z elementami programowania obrabiarek CNC. Jakie natomiast ma możliwości osoba dorosła, która chciałaby nabyć umiejętności posługiwania się maszynami CNC.  Odpowiedzią jest Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w kwalifikacji M19. Ta nowa forma kształcenia w ciągu 9 miesięcy pozwoli opanować umiejętności obsługi i programowania  obrabiarek konwencjonalnych oraz obrabiarek sterowanych numerycznie. Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy kończy się  egzaminem zewnętrznym, po którym otrzymuje się dyplom uzyskania kwalifikacji w zawodzie, wydany przez OKE. Kształcenie w tej formie jest całkowicie bezpłatne.

Dla osób, które mają wykształcenie w branży mechanicznej i spotkały się na swojej drodze zawodowej z elementami obróbki maszynowej, a chciałyby poznać tajniki programowania, istnieje możliwość zrobienia  odpłatnego kursu operatora, programisty obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Kurs ten trwa około od 80 do 120 godzin.

Trafna droga rozwoju

Osoba, która dodatkowo chce podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe po ukończeniu kursu na kwalifikację M.19 i posiada wykształcenie minimum średnie może zapisać się  na kurs M.44 Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń. Zdając  egzamin zawodowy otrzyma certyfikat „Technika Mechanika”. Osoba, która nie posiada wykształcenia średniego oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny K1 (M 19) i K2 (M 44), a chce uzyskać tytuł technika mechanika, musi uzupełnić wykształcenie ogólne średnie w liceum ogólnokształcącym.

Maszyny CNC łączą nowoczesne rozwiązania informatyczne z klasyczną obsługą maszyn. Dlatego zawód związany z tymi maszynami jest bardzo trafną drogą rozwoju dla każdego, kto chce połączyć zainteresowania informatyczne  oraz techniczne wytwarzanie. Ponadto jakość takich  wyrobów jest najwyższej klasy. Programowanie  maszyn CNC to bardzo ciekawe doświadczenie oraz możliwość realizacji swoich pomysłów i pasji jednocześnie. Informujemy, że osoby zainteresowane bezpłatnymi Kwalifikacyjnymi Kursami Zawodowymi lub ukończeniem Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych mogą skorzystać z oferty Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Nabór na nowy rok 2015/2016 już trwa.  O przyjęciu na KKZ decyduje kolejność zgłoszenia.

Michał Weczerek i Rafał Górecki www. cku.wodz.pl