Pierwsi absolwenci Liceum Plastycznego pokazali dyplomowe prace
Wystawie absolwentów towarzyszyło wręczenie nagród w III Powiatowym Konkursie Artystycznym
WODZISŁAW ŚLĄSKI W kończącym się roku szkolnym mury Liceum Plastycznego opuszcza pierwszy rocznik absolwentów. 18 maja w Plastyku odbyła się wystawa prac dyplomowych absolwentów. Z tej okazji do Wodzisławia Śl. przybyli m.in. dyrektor Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego prof. Witold Jacyków, a także prof. Tadeusz Rus oraz dr hab. Kszysztof Dadak.
Poziom uniwersytecki
Prace dyplomantów bardzo pozytywnie zaskoczyły znawców tematu. Prof. Tadeusz Rus określił ich poziom jako uniwersytecki. Zwrócił uwagę na wysoki i skuteczny system pracy, jaki szkoła wypracowała w krótkim czasie. Prace dowodzą uzdolnień młodzieży oraz profesjonalizmu promotorów i pedagogów szkoły. Goście stwierdzili, że uczniowie są doskonale przygotowani od strony warsztatowej i zawodowej do studiów i wróżą im wspaniałą artystyczną przyszłość.
Grand Prix dla Marklowic
Tego samego dnia odbyło się również wręczenie nagród oraz podziękowań laureatom oraz uczestnikom III Powiatowego Konkursu artystycznego „Jaki Kolor ma Śnieg? – pejzaż zimowy”, odbywającego się pod patronatem starosty Tadeusza Skatuły. Wręczeniu towarzyszyła wystawa wyróżnionych prac konkursowych. Goście z uniwersytetu odnieśli się także do prac konkursowych - prof. Jacyków zwrócił uwagę na świeżość spojrzenia i nieograniczoną spontaniczność w używaniu kolorów przez młodych artystów, którzy odnaleźli sposoby na ożywienie zimowego pejzażu i pozornej bieli śniegu, którą można kreować w bardzo bogatej palecie barw. Wybrali też jedną z prac, którą uznali za najoryginalniejszą i osobiście wręczyli nagrodę. Otrzymała ją Debora Drescher z Gimnazjum w Gogołowej.
Do konkursu zgłosiło się 41 uczniów z 11 gimnazjów. Zdobywcą Grand Prix został Dawid Woryna z Gimnazjum w Marklowicach, który w nagrodę otrzymał tablet graficzny. Pierwsze miejsce zajęła praca Magdaleny Kubicy z Gimnazjum w Turzy Śląskiej, drugie – Julii Oleś z Gimnazjum w Świerklanach, a trzecie - Magdaleny Grzenii z Gimnazjum w Gołkowicach. Wśród licealistów najlepszą okazała się praca Kamili Jurak. Drugie miejsce zajął Bartosz Ostrowski, a trzecie – Marcelina Helis.
(opr. tora)
Wodzisławskie Liceum Plastyczne funkcjonuje od 2011 r. Szkoła kształci w specjalnościach techniki graficzne i reklama wizualna. Mimo że jest to szkoła artystyczna, realizuje podstawę programową liceum (przygotowując do studiów na dowolnie wybranym kierunku), a jej absolwenci uzyskują zawód plastyka. W ciągu zaledwie kilku lat uczniowie i absolwenci wielokrotnie zwyciężali w różnego rodzaju konkursach - także o zasięgu światowym czy europejskim - dzięki czemu szkoła w krótkim czasie uzyskała opinię renomowanej. Placówka dysponuję świetną bazą dydaktyczną, m.in. nowoczesną pracownią malarstwa, rzeźby i rysunku oraz pracownią grafiki komputerowej, a na zajęciach ogólnych wykorzystywane są m.in. tablety i tablice interaktywne.
Od września w szkole ma ruszyć Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych nastawiona na kształcenie uzdolnionych artystycznie absolwentów szkół podstawowych z całego regionu (najbliższe tego rodzaju placówki znajdują się w Katowicach i Bielsku-Białej). OSSP to placówka o sześcioletnim cyklu kształcenia, dająca wykształcenie w zawodzie plastyk oraz wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, umożliwiająca uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Obecnie do nowo powstającej szkoły prowadzony jest nabór