Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (758) Data wydania: 26.05.15
Czytaj e-gazetę

W Rydułtowach fedrują w soboty. Wtedy wydobycie jest tańsze

Kopalnia Rydułtowy-Anna wpadła na pomysł, jak poprawić swój wynik finansowy. Receptą ma być sobotnie wydobycie, które jest tańsze, niż od poniedziałku do piątku. W soboty wydobywany jest węgiel wysokiej klasy, który na pewno znajdzie nabywców.

RYDUŁTOWY KWK Rydułtowy-Anna jest pierwszym zakładem Kompanii Węglowej, w którym fedruje się 6 dni w tygodniu. To jedno z działań, które ma przyczynić się do poprawy wyniku finansowego kopalni. - To program pilotażowy. Z inicjatywy dyrekcji kopalni. Założenie jest takie, że soboty to dni nadprogramowej produkcji węgla, a nie nadrabianie planu z tygodnia. I, co ważne, musi być zbyt na ten nadprogramowy węgiel - wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii.

Dramatyczna sytuacja

O powodach wprowadzenia sześciodniowego systemu pracy w KWK Rydułtowy-Anna mówi nam Jarosław Szawerna, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność  działającej przy rydułtowskiej kopalni. - Trzeba zacząć od tego, że sytuacja jest dramatycznie trudna we wszystkich kopalniach i spółkach węglowych. Powód? Napływ importowanego węgla spoza granic kraju. W efekcie kopalnie przeżywają trudny okres, ponieważ nie mogą rozwinąć skrzydeł, nie mogą zwiększyć wydobycia, a ich wyniki finansowe nie są zadowalające. Tak jest też w przypadku naszej kopalni. Przy wzmożonej pracy tygodniowej nie jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalającego wyniku finansowego - podkreśla przewodniczący.

Dyrekcja i załoga zgodne

Dyrekcja kopalni Rydułtowy-Anna wpadła więc na pomysł, jak to zmienić. Zwróciła się do załogi z propozycją wydobycia dodatkowego węgla, który ze względu na swoją wysoką jakość na pewno znajdzie nabywców. Załoga przyklasnęła pomysłowi.

Opłacalne wydobycie

Jak prowadzone jest sobotnie wydobycie? Do pracy przychodzi 350-370 górników. - Na jednej zmianie na każdej ścianie następuje wydobycie. Jako kopalnia dostaliśmy od Kompanii zgodę na wydobycie 2,5 tys. ton węgla. Po dwóch sobotach łącznie zostało wydobyte około 6 tys. ton. Koszt takiego wydobycia tony oscyluje w granicach 100 zł, więc jest to opłacalne. Zysk na jednej tonie sprzedanego węgla to około 80 zł - wylicza Jarosław Szawerna.

Co istotne, sobotnie wydobycie jest tańsze. Z prostej przyczyny. Znikają koszty stałe, które kopalnia musi ponosić od poniedziałki do piątku. - W sobotę przychodzi tylko dana grupa pracowników, która wykonuje konkretne zadanie, jakim jest wydobycie określonej ilości ton węgla - zaznacza przewodniczący Szawerna.

Są chętni na zakup

Węgiel wydobywany w soboty jest w pełni zbywalny. - To węgiel gazowo-koksowy. Bo zgodnie z uchwałą Kompanii tylko te kopalnie, które mają dobrej jakości węgiel, w dobrej cenie i klasie, otrzymają zgodę na dodatkowe wydobycie. My takim węglem dysponujemy. Mamy chętnych na zakup. To elektrownie, elektrociepłownie, ale też koksownie - mówi przewodniczący.

Na ochotnika

Załoga przychodzi w soboty do pracy na zasadzie dobrowolności. Wynagradzani są nie jak za dzień „czarny”, czyli od poniedziałku do piątku, ale jak za dzień wolny od pracy. Ich wynagrodzenie pochodzi od wydobytych w soboty ton węgla. - Bo tu tak właściwie nie chodzi o szósty dzień pracy, tylko szósty dzień wydobycia- tłumaczy Szawerna.

Na razie sobotnie wydobycie to program pilotażowy. Ale wiele wskazuje na to, że sprawdzi się. - Naszym zdaniem to sensowne. Kopalnia poprawia swój wynik finansowy, tym samym gwarantując bezpieczeństwo funkcjonowania i bezpieczeństwo pracy załogi - puentuje przewodniczący.

(mak)