Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
W 2014 r. ukończyłam powszechny wiek emerytalny. Jeżeli teraz złożę wniosek o emeryturę, to będę ją miała wyliczoną według nowych zasad, czy jeszcze w sposób mieszany?
Adam z Rydułtów
Nie jest istotne, kiedy złoży pani wniosek o emeryturę, ale ważne, kiedy spełni pani warunki do przyznania prawa do tego świadczenia. W pani przypadku powszechny wiek emerytalny został osiągnięty w 2014 r., a to oznacza, że sposób wyliczenia emerytury będzie jeszcze mieszany. Polega on na przyjęciu 20 proc. wyliczenia świadczenia według starych zasad i 80 proc. wyliczenia świadczenia według nowego sposobu. Nowy sposób wyliczenia świadczenia polega na podzieleniu zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia wyliczone na podstawie tabel podawanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Od dwóch lat jestem na emeryturze obliczonej według starych zasad. Czy mogę zwrócić się do ZUS o ponowne obliczenie emerytury, ponieważ cały czas jestem aktywna zawodowo?
Anna z Rybnika
Może pani zwrócić się do ZUS o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem nowych zarobków. W tym celu powinna pani złożyć stosowny wniosek, ponieważ zakład nie przelicza świadczeń z urzędu. Wniosek o przeliczenie emerytury należy złożyć w placówce ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Skoro ma pani ustaloną wysokość świadczenia według starych zasad, ZUS przeliczy je poprzez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych już po przyznaniu emerytury. O doliczanie dodatkowych okresów można wnioskować po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego, a więc w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku każdego roku lub po ustaniu ubezpieczenia (zakończeniu pracy, która pociąga za sobą opłacanie składek). W tym ostatnim przypadku nie trzeba czekać na zakończenie kwartału.
W niektórych przypadkach emeryt może również wnioskować o ponowne ustalenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia. Wymaga to udowodnienia wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru niż ten przyjęty do obliczenia tej podstawy. Wysokość podstawy wymiaru to - najogólniej - stosunek zarobków do średniej krajowej w tym samym czasie