Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (754) Data wydania: 21.04.15
Czytaj e-gazetę

Zdrowie prosto z drzewa – sezon na sok z brzozy

Przełom marca i kwietnia uważany jest za najlepszy czas do pozyskiwania oskoły, czyli soku z brzozy. Ten niezwykły napój to źródło witamin i mikroelementów, a pozyskać można go bardzo łatwo.

Sok z brzozy bezkarnie pozyskiwać mogą właściciele terenów, na których rosną te drzewa. Zabronione jest pozyskiwanie soku z drzew należących do państwa, czyli rosnących na terenach Agencji Lasy Państwowe. – Pozyskiwanie soku wiąże się z ranieniem drzewa, dlatego nie można tego robić na terenie lasów państwowych. Każda rana zwiększa zagrożenie infekcją grzybów, a przez to niszczeniem drewna. Spotykamy się z przypadkami niszczenia w ten sposób drzew na obrzeżach lasu. Takie praktyki są niedozwolone – mówi Janusz Fidyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Kiedy już mamy własną brzozę, podczas pozyskiwania soku możemy zminimalizować zagrożenie infekcją do minimum. Zacznijmy jednak od początku. Oskołę najlepiej pozyskiwać w okresie od pojawienia się pąków do pojawienia się liści. Na wysokości ok. 50 centymetrów od ziemi należy wykonać w drzewie mały otwór, najlepiej o średnicy 1-1,5 cm, na głębokość nie większą niż 3-4 cm w zależności od średnicy pnia. Brzoza powinna mieć nie mniej niż 10 lat. W otwór należy włożyć rurkę odpowiednią do jego średnicy. Rurkę łączymy z butelką i w ten sposób pozyskujemy czysty brzozowy sok, który od razu nadaje się do picia. W odpowiednich warunkach ze starych drzew pozyskać można nawet litr oskoły na godzinę. Należy pamiętać, aby nie eksploatować drzewa zbyt długo. Z jednego drzewa najlepiej pobrać nie więcej niż 3-5 litrów. Później ranę drzewa należy zabić drewnianym kołkiem i posmarować pastą ogrodniczą do leczenia ran drzew. Pozyskany sok należy przechowywać w lodówce, nie więcej niż 4 dni. Oskoła oczyszcza organizm, reguluje przemianę materii, wzmacnia, a według medycyny ludowej przeciwdziała nowotworom. W soku znajdują się m.in. wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas i witaminy z grupy B. Dla leniwych lub osób, które nie mają gdzie pozyskać soku, pozostają sklepowe półki, na których coraz częściej można znaleźć ten zdrowy napój.

(ska)