Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Mam 50 lat, a moja babcia w maju kończy 100 lat. Ostatnio znajoma mówiła mi, że osoba która ukończyła 100 lat otrzymuje z ZUS jakieś ekstra pieniądze. Do tej pory babcia otrzymywała z ZUS emeryturę, ale była to niewielka kwota. Chciałabym wiedzieć, czy w imieniu babci muszę składać jakiś dodatkowy wniosek i jaki to ma być, by otrzymać te dodatkowe pieniądze?
Sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób uprawnionych do emerytury lub renty z ZUS rozpatrywane są z urzędu, nie trzeba więc składać żadnego wniosku. ZUS wypłaca stulatkom tzw. świadczenie honorowe, przyznawane przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynosi ono 100 procent kwoty bazowej (obecnie 3308,33 zł) i każdego roku zmienia się od 1 marca. Od świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna. Świadczenie to nie jest jednorazowe, wypłacane jest łącznie z emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym świadczeniobiorca kończy 100 lat.
W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu emerytalnego, świadczenie przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.
Chciałam złożyć wniosek o emeryturę częściową. Skończyłam 62 lata i mam wymagane okresy składkowe i nieskładkowe. Jakie dokumenty powinnam złożyć w ZUS?
Postępowanie w sprawie emerytury częściowej wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika. Wniosek można złożyć osobiście w najbliższej jednostce ZUS lub przesłać za pośrednictwem poczty. Do wniosku należy dołączyć:
• informację dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych,
• dokumenty potwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe (świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenia lub dyplom potwierdzający ukończenie studiów oraz programowy tok ich trwania, zaświadczenie szkoły wyższej, wyciągi z aktów urodzenia dzieci),
• zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu bądź legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy albo inne dowody potwierdzające wysokość dochodu -przychodu, uwzględnianego przy ustalaniu podstawy wymiaru.
Ubezpieczony, który dokumenty potwierdzające przebyte do 31 grudnia 1998 r. okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia złożył w organie rentowym do wniosku o kapitał początkowy, powinien podać we wniosku, że dokumenty te złożone zostały przy okazji składania wniosku o ustalanie kapitału początkowego oraz podać numer decyzji wydanej w sprawie kapitału początkowego. Wniosek o emeryturę może być wycofany nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji w sprawie emerytury, przy czym prośba o wycofanie wniosku jest skuteczna, jeżeli została złożona na piśmie lub zgłoszona ustnie do protokołu.