Cztery ważne drogi w Radlinie - jakie będą w przyszłości?
7 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyło się spotkanie dotyczące remontów dróg, a dokładnie ulic: Odległej, Mariackiej, Kwiatowej oraz Wieczorka. Sprawdź propozycje miasta.
RADLIN Urzędnicy przedstawili ogólny zarys planowanych zmian. Spotkanie było również formą konsultacji społecznych, czyli okazją do wyrażenia opinii samych mieszkańców. Chętni mieli możliwość wpisania swoich pytań i sugestii, do których odniesie się miasto.
- Gdy zakończymy projekty ulic Odległej, Mariackiej i Kwiatowej, będziemy mieć kosztorysy inwestorskie i będziemy w stanie zaplanować roboty z podziałem na lata i etapy – mówiła Grażyna Janeta, naczelnik wydziału urbanistyki i inwestycji w radlińskim urzędzie.
Ulica Mariacka z rondem
Przyszły projekt ul. Mariackiej obejmuje przebudowę drogi na całej jej długości, czyli od ul. Rybnickiej do ul. Korfantego. - Na całej długości drogi zapewnimy utwardzone kostką pobocze o szerokości 1,5 m, z lokalnymi przewężeniami i poszerzeniami – mówiła Grażyna Janeta.
W zakresie organizacji ruchu miasto planuje, że wlot w ul. Rybnicką będzie składał się z osobnego prawo i lewoskrętu. Na skrzyżowaniu ulic Mariacka-Odległa-Wieczorka zostanie wybudowane rondo. - Przy os. Wieczorka poprowadzimy dodatkowo ścieżkę rowerową od ul. Odległej do wiaduktu – dodała pani naczelnik. Władze zamierzają rozszerzyć też liczbę miejsc postojowych dla taksówkarzy.
Co ważne, jeszcze w tym roku mają rozpocząć się roboty modernizacyjne na wiadukcie. Potrwają co najmniej 1,5 roku. Zakres prac obejmuje wykonanie chodników o szerokości 2 m oraz konstrukcję jezdni szerokości 6 m. - Wiadukt będzie poszerzony, natomiast projekt remontu nie przewiduje wymiany żadnego z elementów konstrukcyjnych ustroju nośnego obiektu – wyjaśniała Grażyna Janeta.
Podczas spotkania mieszkańców interesowało m.in. to, czy miasto zachowa taką samą nośność drogi. Władze podkreślały, że nie planują zwiększenia. Pojawiła się też sugestia, by na przejściu dla pieszych w pobliżu wiaduktu ustawić sygnalizację świetlną „na żądanie”.
Dwa warianty Odległej
Inwestycja swym zakresem ma obejmować ul. Odległą, czyli wąską drogę od ul. Mariackiej do granicy z Rybnikiem oraz skrzyżowanie Rogozina-Górnośląska-Odległa.
W przypadku odcinka od ul. Mariackiej do granicy z Rybnikiem są 2 warianty. Pierwszy wariant jest bardziej inwazyjny, bo zakłada przebudowę drogi do szerokości 5 m i 2-metrowy chodnik. Drugi wariant obejmuje przebudowę drogi do jednolitej szerokości 3,5 m z mijankami, czyli poszerzonymi miejscami, gdzie samochody wzajemnie będą się przepuszczać. Będzie też 2-metrowy chodnik.
Modernizacji poddany zostanie wjazd do Rogozina i Górnośląskiej - ze skanalizowaniem wlotu, czyli zastosowaniem prawo i lewoskrętu oraz osobnego wjazdu z Rogozina i Górnośląskiej.
W przypadku ul. Odległej mieszkańcy sugerowali m.in., by miasto stworzyło parking dla osób, które korzystają z boiska. Oraz by zniknęły wysokie krawężniki, które utrudniają poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami.
Lipki jednak z ruchem okrężnym
Na ul. Wieczorka toczą się roboty budowlane. Droga zostanie ujednolicona do szerokości 5 m, będą też zachowane obustronne chodniki. - Zakres robót na dziś to odcinek od ul. Mariackiej do Lipek i od Lipek do Tesco. A także kanalizacja deszczowa – wyliczała naczelnik Janeta.
W przypadku tzw. Lipek miasto zamierza wprowadzić ruch okrężny. Po otrzymaniu opinii dendrologicznej, która wskazała drzewa do wycinki, miasto usunie łącznie 5 drzew, z czego 4 w obrębie samej wysepki.
Problemy na Kwiatowej
Kwiatowa, czyli droga z której korzystają głównie mieszkańcy bloków, także zostanie przebudowana. W planach jest ujednolicenie drogi do 3,5 m oraz budowa chodnika. - Planujemy uporządkowanie ruchu, wprowadzenie chodnika na całej długości i uporządkowanie miejsc parkingowych. Zależy nam na wykorzystaniu terenu już utwardzonego, czyli wykorzystywanego dla ruchu pieszych. Od ul. Rogozina do PP nr 3 ruch będzie dwukierunkowy, a od PP nr 3 do ul. Mariackiej jednokierunkowy – tłumaczyła Grażyna Janeta.
Część mieszkańców miała zastrzeżenia co do zamiarów miasta, by przesuwać słupy energetyczne, które wymagają usunięcia ze skrajni drogowej, najlepiej w linię ogrodzeń. Pojawiły się też apele, by policja częściej kontrolowała prędkość pojazdów poruszających się ul. Kwiatową.
(mak)