Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego!
Rubryka pod patronatem Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl.
Przez ostatnie lata szkoły zawodowe traktowane były jako szkoły drugiej kategorii, nie cieszące się zbyt dużą popularnością. Większość młodych ludzi wybierało szkoły ogólne jako te, które dadzą im szansę na znalezienie pracy, co okazuje się błędnym założeniem, gdyż rynek pracy potrzebuje fachowców, tym samym wracając do korzeni szkolnictwa zawodowego.
Patrząc na rozwój gospodarki szkolnictwo zawodowe ma przed sobą ogromną przyszłość, w związku z tym należy szkoły zawodowe modernizować i prowadzić intensywne akcje promocyjne wspomagające dokonywanie prawidłowych wyborów przyszłych absolwentów gimnazjów.
Z całą pewnością szkolnictwo zawodowe trzeba odbudować, należy reaktywować zawodówki. Pewnie nie uda się tego zrobić od razu ale krok po kroku. Co ważne trzeba zerwać ze stereotypami postrzegania szkół zawodowych przez pryzmat ciężkiej pracy fizycznej. Rodzice chcą by ich dzieci były magistrami a więc młodzież szturmuje uczelnie wyższe nie oceniając racjonalnie potrzeb rynku pracy. Należy zauważyć, że wszystkie profesje są potrzebne i nie należy oceniać, że któreś są gorsze a któreś lepsze.
Pracodawcy mają ciągle ogromny problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Powoli sami więc zaczynają ich sobie kształcić. Sukces szkolnictwa zawodowego w dużej mierze będzie też zależał od postrzegania go w społeczeństwie. Należy podkreślić, że wybór szkoły zawodowej nie zamyka drogi do dalszego kształcenia nawet na poziomie szkoły wyższej. Jednak spora grupa uczniów nie ma zamiaru kontynuować nauki na studiach, a wybór szkoły zawodowej zagwarantuje im posiadanie konkretnego zawodu i umożliwi szybkie odnalezienie się na rynku pracy.
Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl. w pełni promuje i bierze czynny udział w przygotowaniu zawodowym pracowników młodocianych współpracując z władzami oświatowymi i szkołami. Do Cechu może zgłosić się każdy przedsiębiorca lub osoba aktualnie kończąca edukację gimnazjalną. Absolwentom gimnazjów polecamy naukę w takich zawodach jak: murarz – tynkarz, monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, elektryk, blacharz samochodowy, fryzjer, fotograf, kamieniarz, ślusarz, wędliniarz, piekarz, cukiernik oraz monter mechatronik oraz monter elektronik.
Opanowanie przez ucznia – młodocianego pracownika umiejętności praktycznych i teoretycznych w zawodzie, w którym podjął edukację po zdanym egzaminie potwierdza uzyskanie świadectwa czeladniczego, który umożliwia zatrudnienie na stanowisku wymagającym kwalifikacji zawodowych w Polsce i krajach UE.
Zachęcamy do odwiedzenia Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl.
Katarzyna Zöllner-Solowska – Dyrektor Biura Cechu