Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Niestety przez ostatnich kilka miesięcy firma notorycznie odnotowuje straty, w związku z tym brakowało mi pieniędzy na zapłatę składek do ZUS. Ostatnio trochę się poprawiło, więc chciałbym trochę zminimalizować swój dług w ZUS. Zatem mam pytanie: jakie zobowiązania wpierw muszę uregulować, by przystąpić do układu ratalnego?
Mieszkaniec Raciborza
Warunkiem rozpoznania wniosku o rozłożenia na raty należności z tytułu składek jest opłacenie należności niepodlegających uldze (za ubezpieczonych), tj. kwot odpowiadających wysokości składek ma ubezpieczenia emerytalne (fundusz 51) oraz na ubezpieczenie zdrowotne (fundusz 52) wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, naliczanymi do dnia zapłaty włącznie. Ponadto w przypadku, gdy prowadzone jest postępowanie egzekucyjne przez organ egzekucyjny, jakim jest Dyrektor ZUS, należy uregulować powstałe koszty egzekucyjne. W celu uzyskania informacji nt. należności niepodlegających uldze należy kontaktować się z Wydziałem Rozliczeń Kont Płatników Składek. Osoba rozliczająca konto wskaże okres i kwotę zadłużenia oraz sposób zapłaty.
Mam podpisaną umowę z ZUS o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek. Jakie poniosę konsekwencję, jeśli zerwę umowę?
Stały Czytelnik
Jeżeli z jakiegoś powodu nie dotrzyma Pan warunków umowy i zostanie ona rozwiązana, wtedy należności objęte tą umową staną się natychmiast wymagane wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia zapłaty włącznie. Ponadto Zakład ma obowiązek wznowić zawieszone postępowanie egzekucyjne lub wdrożyć je w przypadku, gdy nie było prowadzone.
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może zadeklarować wyższą podstawę wymiaru składki tylko na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?
Piotr P.
Nie. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z tym że przy jej ustalaniu nie stosuje się ograniczenia do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy
(art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o sus). Ponadto podstawa wymiary składki na ubezpieczenie chorobowe osób, które temu ubezpieczeniu podlegają dobrowolnie, nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia rocznej kwoty granicznej (art. 20 ust. 3 ustawy o sus). 2014 r. maksymalna miesięczna podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 9365 zł, tj. 250 proc z 3746 zł.