Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (713) Data wydania: 15.07.14
Czytaj e-gazetę

Skarpa osunęła się przez nawodnienie

Znane są już przyczyny osunięcia się skarpy na tyłach nowego boiska treningowego przy ul. Maricackiej w Radlinie.

RADLIN Radlin posiada już ekspertyzę, która określa przyczyny powstania osuwiska. W opinii zespołu inżynierów badających sprawę bezpośrednim powodem osunięcia się skarpy było intensywne nawodnienie terenu, które zmniejszyło tarcie i spoistość warstw gruntowych. - Podczas robót budowalnych grunt został nawodniony głębiej, niż dotychczas - mówi wiceburmistrz Radlina, Zbigniew Podleśny.

O pięć za mało

Zespół nie wskazał wprost winnego całej sytuacji. Zwrócił jednak uwagę, że dokumentacja geotechniczna przygotowana na zlecienie projektanta całej inwestycji charakteryzuje się niedostatecznie głębokim rozeznaniem warunków gruntowych. - Dokonano rozeznania do 5 metrów w głąb gruntu, przy czym zespół ekspercki sugeruje, że ze względu na rodzaj podłoża oraz wysokość skarpy, należało zbadać grunt do głębokości 10 metrów - tłumaczy wiceburmistrz Podleśny.

Dodatkowo bezpośredni wpływ na powstanie osuwiska mogła mieć działalność górnicza.

 

Kamienna przypora

Eksperci zaproponowali sposób, w jaki można ustabilizować skarpę i zabezpieczyć ją przed dalszym osuwaniem. Metodą ma być zbudowanie specjalnej przypory. - Polega to mniej więcej na układaniu warstwami kamiennego materiału, by uzyskać odpowiedni stosunek długości zbocza do nachylenia - wyjaśnia wiceburmistrz.

 

Kto zapłaci?

Za ustabilizowanie terenu najprawdopodobniej zapłaci miasto. Koszt będzie znany dopiero po opracowaniu projektu budowalnego i wyborze wykonawcy. Pytanie jednak, kto pokryje szkody, które powstały w wyniku osunięcia się skarpy? Przypomnijmy, że deformacji uległa narożna część płyty boiska. Zdemontowane zostały: lampa, fragment wykrzywionego ogrodzenia oraz ułożonej kostki. - Z ekspertyzy wynika, że można podejrzewać błąd projektowy, więc wraz z radcą prawnym będziemy zastanawiać się nad dalszymi krokami - mówi Zbigniew Podleśny.

 

Jesienne granie

Wiceburmistrz podkreśla, że priorytetem jest jak najszybsze naprawienie naroża boiska. - Szacujemy, że obiekt powinien być oddany do użytku we wrześniu lub październiku. Boisko to będzie najbardziej potrzebne w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, kiedy ze względów pogodowych naturalna murawa nie zawsze umożliwia trenowanie - mówi Podleśny.

Ekspertyzę przygotował Ośrodek Rzeczoznawstwa „Cutob” , który jest oddziałem katowickim Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. 

(mak)